Konsolidacja zobowiązań: Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Poznaj zalety konsolidacji!

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 503 451 248

    Jeśli trudno Ci związać koniec z końcem, a terminowa spłata rat kredytów i pożyczek stanowi coraz większe wyzwanie, to dobry moment, by sięgnąć po konsolidację. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, czy się opłaca i kiedy warto ją rozważyć.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • na czym polega konsolidacja;
    • kto może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny;
    • ile wynosi koszt kredytu konsolidacyjnego;
    • czy opłaca się konsolidować zobowiązania finansowe.

    W październiku 2021 roku rozpoczął się trwający przez wiele miesięcy cykl podwyżek stóp procentowych. Od pamiętnego posiedzenia RPP stopy procentowe utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach. Efektem takiego stanu rzeczy jest wysokie oprocentowanie kredytów i pożyczek ze zmienną stopą procentową oraz ogromne podwyżki rat kredytów dla osób, które sięgnęły po finansowanie przed rozpoczęciem cyklu. Jeśli dodamy do tego wysokie ceny żywności, paliwa, energii elektrycznej i gazu, mamy gotowy przepis na problemy finansowe i napięty do granic możliwości budżet. Skutecznym sposobem na uwolnienie środków i wzięcie finansowego oddechu może być sięgnięcie po konsolidację. Czym jest konsolidacja?

    Czym jest konsolidacja kredytów i pożyczek?

    Konsolidacja to połączenie spłacanych aktualnie zobowiązań kredytowo-pożyczkowych w jedno. Najlepszym sposobem na skonsolidowanie zadłużenia jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego (pożyczki konsolidacyjnej).

    Czym jest kredyt konsolidacyjny?

    Kredyt konsolidacyjny jest kredytem na spłatę zadłużenia. W zależności od warunków towarzyszących konkretnemu kredytowi przedmiotem konsolidacji mogą być raty kredytów (m.in.: kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych, ratalnych, samochodowych etc.), pożyczek (także pozabankowych), zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych, czasem także innych zobowiązań.

    Jeśli weźmiesz kredyt konsolidacyjny, kredytodawca spłaci objęte konsolidacją zobowiązania. Zamiast rat kilku zobowiązań będziesz więc płacił jedną, niższą niż ich suma — ratę kredytu konsolidacyjnego. 

    Obniżenie miesięcznej raty jest efektem wydłużona okresu spłaty, czasem także obniżenia oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Jakie są warunki kredytu konsolidacyjnego?

    Jakie są warunki kredytu konsolidacyjnego?

    Maksymalna kwota finansowania zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz sumy zobowiązań do spłaty i wynosi od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Okres kredytowania wynosi nawet kilka lat, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach. Co ważne — niektóre instytucje finansowe umożliwiają także, przy okazji konsolidacji zobowiązań, pożyczenie dodatkowych środków na dowolny cel. Taka opcja jest dedykowana przede wszystkim osobom, które mogą pozwolić sobie na spłatę nieco wyższej miesięcznej raty.

    Dzięki konsolidacji wyeliminujesz ryzyko windykacji, pogorszenia historii kredytowej  w BIK-u oraz innych, stresujących i kosztownych konsekwencji zadłużenia. Skutecznie zatrzymasz także nakręcającą się pętle zadłużenia i zdejmiesz z ramion kłopotliwy ciężar zadłużenia. Kto powinien rozważyć konsolidację?

    Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

    Kredyt konsolidacyjny to produkt dla osób, które nie radzą sobie z terminową spłatą zobowiązań i chcą zastąpić kilka miesięcznych rat, jedną, niższą niż ich suma — ratą kredytu konsolidacyjnego. Aby decyzja kredytodawcy była pozytywna, kredytobiorca musi być pełnoletni, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, dokument tożsamości, numer PESEL oraz zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty rat nowego kredytu wraz z dodatkowymi kosztami. 

    Gdzie warto skonsolidować kredyty i pożyczki — w banku, czy pozabankowej instytucji finansowej?

    Oferty kredytów konsolidacyjnych możesz znaleźć zarówno w bankach, jak i pozabankowych instytucjach finansowych. Które finansowanie okaże się lepszym wyborem? To zależy. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest wysoka, masz dobrą historię kredytową, a Twoje dane nie figurują w rejestrach dłużników, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wnioskował o konsolidację w banku. Jeśli jednak szukasz kredytu dla zadłużonych z kiepską historią w BIK-u, zdecydowanie lepszym wyborem okaże się firma pożyczkowa. Choć pozabankowi pożyczkodawcy weryfikują zdolność do spłaty i zaglądają do baz BIK i BIG, zdecydowanie przychylniej niż banki patrzą na zadłużonych klientów.

    Nie tylko oprocentowanie kredytu, czyli ile kosztuje konsolidacja?

    Szczegółowe koszty kredytu konsolidacyjnego zależą od konkretnej instytucji finansowej. Z reguły banki i pozabankowe instytucje finansowe naliczają odsetki od pożyczonych środków (ich maksymalną wysokość reguluje prawo) oraz prowizję za udzielenie kredytu. Aby poznać realny koszt finansowania, skontaktuj się z nami. Po analizie Twojej sytuacji, zaproponujemy instytucje, które skonsolidują Twoje długi na najlepszy warunkach finansowych. 

    CTA: Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia pozbądź się stresujących długów

    Czy opłaca się konsolidować kredyty?

    Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

    Czy konsolidacja się opłaca? Decydując się na kredyt konsolidacyjny, warto pamiętać, że obniżenie miesięcznej raty odbywa się kosztem wydłużenia okresu spłaty. W praktyce oznacza to, że całkowity koszt finansowania może (lecz wcale nie musi) być wyższy niż koszt konsolidowanych zobowiązań. Nawet jeśli koszty okażą się nieznacznie wyższe, nie powinny być powodem rezygnacji z konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny pomoże Ci bowiem realnie poprawić swoją sytuację finansową tu i teraz, wyeliminować ryzyko stresującej windykacji, postępowania sądowego i egzekucji komorniczej. Dzięki konsolidacji „zamkniesz” swoje zadłużenie, odciążysz domowy budżet i postawisz pierwszy krok do odbudowy swoich finansów. Pamiętaj także, że jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawi, będziesz mógł nadpłacać raty lub spłacić zobowiązanie wcześniej. W ten sposób obniżysz całkowity koszt finansowania.

    Profesjonalne skuteczne oddłużanie — co możesz zrobić?

    Znalezienie szytego na miarę kredytu konsolidacyjnego wymaga przemyślanych działań i obrania właściwej strategii. Choć możesz zrealizować go na własną rękę, istnieje ryzyko, że po drodze zupełnie nieświadomie popełnisz błędy. Jak wyjść z długów? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kompleksową pomoc w oddłużaniu chwilówek i skorzystanie z usług profesjonalistów. Jako CreditHUB zapewniamy skutecznie oddłużanie osób fizycznych i firm. Skontaktujesz się z nami szybko i wygodnie, a całą resztą zajmie się już nas zespół ekspertów. Nie czekaj. Im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej poprawisz swoją sytuację finansową, odzyskasz finansową wolność i „staniesz na nogi”.

    Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia i pozbądź się stresujących długów