Ile kosztuje oddłużanie? Co wpływa na koszty procesu oddłużeniowego?

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 732 083 755

    Oddłużanie to proces mający na celu pozbycie się długów. W artykule wyjaśnimy, co wpływa na koszty procesu oddłużeniowego i ile w praktyce kosztuje oddłużanie.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • co wpływa na koszt oddłużania;
    • ile kosztuje upadłość konsumencka;
    • ile kosztuje kredyt konsolidacyjny na spłatę długów;
    • ile kosztuje restrukturyzacja kredytu.

    Oddłużanie to proces, który ma na celu pozbycie się długów. W zależności od konkretnej sytuacji zadłużonego oraz możliwości, jakimi dysponuje, można zrealizować go na szereg różnych sposobów. Co wpływa na koszty procesu oddłużania i ile w praktyce kosztuje wyjście z długów.

    Co wpływa na koszt oddłużania osób fizycznych?

    Na koszt oddłużania wpływają przede wszystkim wykorzystane w procesie wychodzenia z długów narzędzia. Pozbyciu się długów poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej będą towarzyszyły zupełnie inne koszty niż wzięciu kredytu konsolidacyjnego na spłatę zadłużenia czy renegocjacja warunków umowy z wierzycielem. Sprawdźmy, ile w praktyce kosztuje oddłużanie różnymi sposobami?

    Ile kosztuje pozbycie się długów poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

    Upadłość konsumencka to mechanizm prawny dedykowany osobom fizycznym (konsumentom), które stały się niewypłacalne i nie są w stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań. Odbywa się ona na drodze postępowania sądowego. Co ważne, upadłość konsumencka nie powoduje, że z dnia na dzień wszystkie długi są „zerowane”. Cały proces odbywa się poprzez czas, a dłużnik musi liczyć się z tym, że jego majątek przejdzie pod kontrolę syndyka. W celu uzyskania środków na spłatę zadłużenia, majątek będący w składzie masy spadkowej jest spieniężany, a spłata zadłużenia odbywa się zgodnie z konkretnym planem spłat. Dopiero po pewnym czasie regulowania zobowiązań — nieopłacone długi mogą zostać umorzone.

    Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej i cały proces upadłościowy? Koszt przeprowadzenia całego procesu kompleksowo z pomocą kancelarii prawnej wynosi i od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

    Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie dobrym rozwiązaniem, rozważ konsultację ze specjalistą — prawnikiem lub adwokatem. 

    Ile kosztuje konsultacja z prawnikiem (kancelarią prawną)?

    W zależności od lokalizacji i renomy specjalisty ceny takich konsultacji wahają się od 200 do 500 zł za godzinę. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, możesz skorzystać z darmowych konsultacji oferowanych przez fundacje wspierające zadłużonych. Darmowe doradztwo oferują m.in.:

    • Fundacja Zaradni,
    • Fundacja Pomocy Dłużnikom Antywindyk,
    • Fundacja Lady Liberty.

    Bezpłatnych konsultacji prawnych szukaj także:

    Informacje o punktach nieodpłatnej pomocy znajdziesz:

    Ile kosztuje proces oddłużania poprzez restrukturyzację kredytu?

    Restrukturyzacja kredytu to zmiana pierwotnych warunków finansowania. Może ona polegać na obniżeniu miesięcznych rat poprzez wydłużenie okresu spłaty, przewalutowaniu kredytu czy wprowadzeniu wakacji kredytowych. Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia restrukturyzacji jest złożenie wniosku do banku oraz oczywiście akceptacja nowych warunków przez kredytodawcę. Ile kosztuje restrukturyzacja? Samo złożenie wniosku nie wiąże się z reguły z żadnymi kosztami. Bank może jednak pobierać opłaty za stworzenie aneksu do umowy kredytowej. Ich wysokość waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

    Ile kosztuje oddłużanie kredytem oddłużeniowym?

    Na czym polega oddłużanie kredytem konsolidacyjnym i ile kosztuje? Kredyt oddłużeniowy (pożyczka oddłużeniowa) to skuteczny sposób na szybkie i „bezbolesne” pozbycie się długów. Najważniejszym warunkiem jego otrzymania, jest posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej. Jeśli sięgniesz po kredyt oddłużeniowy (kredyt konsolidacyjny), kredytodawca pożyczy Ci pieniądze na spłatę długów. Dzięki rozłożeniu spłaty na dłuższy okres rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma spłacanych dotychczas zobowiązań. Taki ruch pozwoli Ci więc odciążyć domowy budżet i odzyskać kilkaset (a często nawet więcej) złotych miesięcznie. Koszty kredytu oddłużeniowego zależą od kwoty finansowania, warunków finansowych (zwłaszcza oprocentowania i prowizji) konkretnej oferty kredytowej oraz konieczności ustanowienia ewentualnych zabezpieczeń. 

    Chcesz pozbyć się długów? Skorzystaj ze wsparcia eksperta 

    Długi mogą potężnie skomplikować codzienność, stanowiąc ogromny balast nie tylko dla portfela, ale także dla psychiki. Jeśli chcesz uniknąć komornika i skutecznie się oddłużyć, nie czekaj na to, aż pętla zadłużenia niebezpiecznie się nakręci. 

    Proces wychodzenia z długów wymaga jednak czasu, determinacji i motywacji osoby zadłużonej. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej wrócisz na „finansową prostą”.  Kto pomaga wyjść z długów? Ogromnym wsparciem na drodze do spłaty zadłużenia będzie pomoc rzetelnej, kompetentnej firmy oddłużeniowej. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, już dziś sięgnij po profesjonalne wsparcie. Skuteczność wyjścia z długów zależy nie tylko od Twojej postawy, ale także od wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się oddłużaniem. 

    Już dziś zrób pierwszy krok do poprawy swojej sytuacji finansowej. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.