Jak poradzić sobie z zadłużeniem na własną rękę? 5 sprawdzonych metod na wyjście z długów

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 732 083 755

    Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK tylko w pierwszym kwartale tego roku zaległe rachunki i kredyty konsumentów wzrosły o ponad 2 mld zł do rekordowych blisko 86 mld zł! [1] Jeśli Ty także zmagasz się z długami, sprawdź, jak poradzić sobie z zadłużeniem na własną rękę.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • jak poradzić sobie ze spłatą długów samodzielnie;
    • z jakich sposobów oddłużania mogą skorzystać osoby zadłużone;
    • w jakich okolicznościach warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia firmy oddłużeniowej.

    Konsekwencje pandemii, wysokiej inflacji utrzymującej się przez ostatnie miesiące i rekordowo wysokich stóp procentowych dotykają milionów Polaków. Wg danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor z nadmiernym zadłużeniem i problemami w spłacie bieżących rachunków, alimentów oraz kredytów boryka się już 2 640 968 osób. Średnio na jednego dłużnika przypada 32 435 zł niespłacanych zobowiązań. Trudno się dziwić. Choć wynagrodzenia minimalne rosną, wraz z nimi rosną także ceny i… obciążenia podatkowe przedsiębiorców. Wielu z nich działa na granicy rentowności, a nieprzewidziane wydatki skutecznie chwieją pozostawiającą wiele do życzenia rentownością. Jeśli Ty także masz długi, nie czekaj, aż sprawy rozwiążą się same. Takie podejście to pierwszy krok do trwania w iluzji i wypadnięcia w trudną to rozplątania spiralę zadłużenia. Jak wyjść z długów samodzielnie poprzez oddłużanie i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami?

    Czym jest oddłużanie?

    Na czym polega oddłużanie? Mówiąc najprościej, oddłużanie to proces mający na celu wyjście z zadłużenia. W zależności od okoliczności, sytuacji finansowej zadłużonego oraz możliwości, jakimi dysponuje, można zrealizować go na szereg różnych sposobów. Oto 5 sposobów wyjścia z długów, które możesz zrealizować na własną rękę.

    Jak wyjść z długów, nie mając pieniędzy — 5 sprawdzonych metod

    Jak wyjść z długów bez pieniędzy? Wychodzenie z długów z zadłużenia wymaga odwagi, odpowiedzialności, konsekwencji i determinacji. Masz dość dzwoniących do Ciebie wierzycieli i czarnej wizji egzekucji komorniczej? Oto 5 sposobów na wyjście z długów.

    1. Raport finansowy: analiza wydatków i wpływów

    Pierwszym krokiem do naprawy swoich finansów powinno być rzetelne przeanalizowanie budżetu domowego: podsumowanie wszystkich swoich wydatków (regularnych oraz dodatkowych) oraz wpływów. Najlepszym sposobem na jej wykonanie jest zapisywanie wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków. Możesz robić to w smartfonie, arkuszu kalkulacyjnym w komputerze lub w zeszycie. Dzięki takiej analizie dowiesz się, którędy uciekają Twoje pieniądze, na jakich płaszczyznach ograniczenie wydatków jest możliwe i ile środków — po opłaceniu wszystkich regularnych kosztów — realnie zostaje Ci na życie. W ten sposób będziesz mógł ocenić, ile pieniędzy miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązań, nie zaniedbując przy tym innych kosztów, takich jak czynsz, rachunki za media czy wydatki na żywność.

    2. Sprzedaż ruchomości i nieruchomości

    Jeśli „stoisz pod ścianą”, kwota Twojego zadłużenia przyprawia Cię o istny zawrót głowy, a spirala długów zakręca się coraz bardziej, zastanów się, jakie przedmioty i dobra możesz spieniężyć. Choć rozstanie z ulubionym autem z pewnością będzie bolesne, jeśli nie sprzedasz pojazdu, wizja wolności od długów z pewnością przesunie się w czasie. Jak mówi znane porzekadło: Nie można mieć jabłka i go zjeść. Jeśli chcesz wyjść na prostą, spłatę zadłużenia musisz potraktować jak priorytet.

    3. Nowy plan spłaty kredytów, pożyczek i chwilówek

    Jeśli Twoje zadłużenie wynika z niespłaconych rat kredytów, pożyczek i chwilówek, skontaktuj się z wierzycielem i poproś o ustanowienie nowego terminu spłaty (opcjonalnie: rozłożenie długu na raty, wydłużenie okresu kredytowania, odroczenie terminu spłaty). Negocjacje z wierzycielami mogą obejmować także złożenie wniosku o umorzenie odsetek za opóźnienie. Co ważne: zanim wykonasz telefon, ustal, jaką kwotę miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę. Jeśli wierzyciel zaakceptuje Twoje warunki, koniecznie trzymaj się nowego harmonogramu. We wniosku o odroczenie spłaty umotywuj także swoją prośbę, opisując swoją sytuację życiową i wszystkie argumenty przemawiające „za” (np. utrata pracy).

    4. Upadłość konsumencka

    Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne. Jak wskazuje prawo upadłościowe, osobą niewypłacalną jest konsument, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

    Choć upadłość konsumencka pozwala pozbyć się większości (czasem wszystkich) długów, jest procesem długim, żmudnym i wbrew pozorom — wcale nie tak korzystnym dla dłużnika. Po ogłoszeniu upadłości traci on bowiem możliwość zarządzania swoim majątkiem, który trafia pod „opiekę” syndyka. Musi liczyć się także z koniecznością spieniężenia określonych jego elementów celem spłaty zadłużenia. Upadłość konsumencka powinna być więc ostatecznością stosowaną w momencie, kiedy wszystkie inne metody oddłużania zawiodą. 

    5. Konsolidacja zobowiązań: kredyt konsolidacyjny

    Kredyt konsolidacyjny (pożyczka konsolidacyjna) to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się długów. Na czym polega w praktyce? Jeśli sięgniesz po konsolidację, pożyczkodawca spłaci pierwotne długi względem instytucji finansowych, kontrahentów czy instytucji podatkowych. Dzięki temu kilka miesięcznych zobowiązań zastąpisz jednym, niższym — ratą kredytu konsolidacyjnego. Zaciągnięcie pożyczki na spłatę zobowiązań pozwoli więc odciążyć domowy budżet, poprawić swoją sytuację finansową i zminimalizować stres towarzyszący „pukającym do drzwi” wierzycielom. 

    Co ważne — jeśli Twoje dane znajdują się w rejestrze dłużników, a historia kredytowa w BIK-u pozostawia wiele do życzenia, nie możesz zaciągać kredytu konsolidacyjnego w banku. Z pomocą przyjdą jednak firmy oddłużeniowe, które przychylnym okiem patrzą na klientów z niekorzystnymi wpisami. 

    CTA: Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia bez zaświadczeń z US, ZUS. Nawet z negatywnymi wpisali w rejestrach dłużników

    Czy samodzielna walka z długami to na pewno dobry pomysł?

    Dla wielu osób długi są powodem do wstydu. Nie okłamujmy się, nierzadko trudno nam się do nich przyznać nawet najbliższym osobom, a wyciągnięcie ręki po pomoc zazwyczaj graniczy z cudem. Pamiętaj jednak, zwłaszcza jeśli Twoje długi są wysokie, że samodzielne wyjście z pętli zadłużenia jest trudne i kosztuje wiele nerwów. Także dlatego, że nie jesteś specjalistą w zakresie oddłużania i nie dysponujesz fachową wiedzą, jak skutecznie wyjść z długów. Kto pomaga wyjść z długów? Jeśli chcesz oddać swój dług w rzetelne i zaufane ręce, skorzystaj z pomocy ekspertów — CreditHUB — firmy specjalizującej się w oddłużaniu. Nie odkładaj oddłużania na nieokreślone w czasie „później”. Im szybciej zaczniesz walkę z zadłużeniem, tym szybciej uwolnisz się od stresującego balastu. Kto wie — może ten artykuł jest dobrym sygnałem, aby zacząć właśnie teraz?

    Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia bez zaświadczeń z US, ZUS. Nawet z negatywnymi wpisali w rejestrach dłużników

    [1] https://media.big.pl/informacje-prasowe/834391/mimo-wielu-obaw-zwiazanych-z-zadluzaniem-sie-polacy-maja-alarmujace-blisko-86-mld-zl-dlugow