Karta kredytowa to plastikowa karta z określonym przez bank odnawialnym limitem środków. W artykule wyjaśnimy, jak spłacić kartę kredytową, czym jest spłata minimalna i co możesz zrobić, jeśli nie masz pieniędzy na spłatę karty w terminie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest karta kredytowa;
- jak spłacać zadłużenie na karcie kredytowej;
- czy dług na karcie można rozłożyć na raty;
- czym jest spłata minimalna;
- co możesz zrobić, jeśli nie masz pieniędzy na spłatę zadłużenia na karcie.
Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych przybiera formę plastikowej karty z odnawialnym limitem kredytowym. Kwota limitu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej kredytobiorcy i może wynosić od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Ze względu na fakt, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu, przed jej wydaniem kredytodawca zweryfikuj Twoją zdolność kredytową, przeanalizuje dokumenty dochodowe i sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK-u. Negatywne wpisy w BIK, dane figurujące w rejestrze dłużników czy niewystarczająca zdolność do spłaty mogą skutkować odmowną decyzją.
Jak spłacać kartę kredytową?
Kartę kredytową należy spłacać przelewem na specjalny techniczny rachunek karty. Możesz zrobić to przelewem wykonanym:
- w systemie bankowości internetowej,
- w aplikacji mobilnej,
- na poczcie lub w banku.
Pamiętaj, że nie musisz posiadać rachunku w banku, który wydał kartę. Spłata karty kredytowej z innego konta także jest możliwa.
W zależności od swoich możliwości finansowych możesz zasilać konto karty mniejszymi lub większymi wpłatami – regularnie lub w różnych odstępach czasu. Jeśli masz konto osobiste w banku, który wydał kartę, możesz ustawić także automatyczny przelew. Jeśli spłacisz zadłużenie karty w wyznaczonym terminie, przed zakończeniem okresu bezodsetkowego (składają się na niego trwający 30 dni okres rozliczeniowy i okres na spłatę zadłużenia, który w zależności od banku wynosi średnio od 20 do 30 dni), bank nie naliczy odsetek.
Co jednak ważne — jeśli nie zdołasz spłacić całego zadłużenia przed zakończeniem okresu bezodsetkowego, upewnij się, że będziesz w stanie wykonać przelew na minimalną kwotę spłaty. Dzięki temu bank odnotuje, że spłaciłeś kartę w terminie i nie wdroży w życie działań windykacyjnych.
Czym jest minimalna kwota spłaty karty kredytowej?
Minimalna kwota spłaty karty kredytowej to określona procentowo (zdecydowanie rzadziej kwotowo) suma, jaką musisz co miesiąc zasilić rachunek karty kredytowej, aby bank uznał, że wywiązałeś się z płatności terminowo. W zależności od banku wartość kwoty minimalnej wynosi z reguły od 3 do 5 proc. kwoty zadłużenia.
Rozłożenie spłaty karty kredytowej na raty — czy to możliwe?
Czy możesz rozłożyć na raty zadłużenie na karcie? Tak. Spłata karty kredytowej w ratach jest możliwa w większości banków. Jak wygląda spłata karty kredytowej w ratach? Jeśli zdecydujesz się na spłatę ratalną, będziesz spłacał kredyt tak samo, jak kredyt gotówkowy — regulując miesięczne raty w terminach spłaty wskazanych w harmonogramie spłat. Jeśli korzystasz z systemu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku, w większości instytucji finansowych będziesz mógł ustawić opcję ratalną samodzielnie.
Konsekwencje zadłużenia na karcie kredytowej
Jeśli nie będziesz spłacał zadłużenia na karcie kredytowej, bank potraktuje kartę tak samo, jak tradycyjny kredyt. Rozpocznie więc procedurę windykacyjną i naliczy odsetki za opóźnienie. Jeśli mimo telefonów od windykatorów, e-mailowych i SMS-owych monitów wciąż nie uregulujesz długu, będziesz mógł wypowiedzieć umowę, przekazać sprawę do zewnętrznej firmy windykacyjnej lub na drogę postępowania sądowego.
Nie możesz spłacić karty kredytowej w terminie? Sprawdź, jak pozbyć się zadłużenia
Choć karta kredytowa to użyteczne narzędzie, które pozwala pożyczyć pieniądze bez zbędnych opłat, sprzyja nadmiernemu zadłużeniu. Zwłaszcza jeśli posiadacz karty ma skłonność do impulsywnych wydatków i trudno mu zachować finansową dyscyplinę. Jeśli spłata zadłużenia na karcie kredytowej jest dla Ciebie realnym problemem, nie czekaj, aż zadłużenie się powiększy, a Ty boleśnie odczujesz skutki nieterminowych spłat. Jak wyjść z długów spowodowanych korzystaniem z karty kredytowej? Jeśli mimo prób nie udaje Ci się zwrócić pieniędzy przed upływem terminu spłaty zadłużenia, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Jeśli go weźmiesz, kredytodawca spłaci Twój dług. Ratę kredytu konsolidacyjnego dostosuje do Twoich realnych możliwości finansowych, abyś mógł zachować pewność, że zdołasz terminowo zwracać pieniądze.
Jeśli Twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, a rejestry dłużników zawierają informacje na Twój temat, wciąż masz szansę na otrzymanie kredytu na spłatę długów. Ogromnym wsparciem na drodze do spłaty zadłużenia będzie pomoc rzetelnej, kompetentnej firmy oddłużeniowej. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, skorzystaj z pomocy ekspertów. Znajdziemy dla Ciebie szyte na miarę finansowanie, które pomoże Ci odbudować swoje finanse i odzyskać równowagę. Pamiętaj, że skuteczność wyjścia z długów zależy nie tylko od Twojej postawy i determinacji, ale także od wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się oddłużaniem.
Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę limitu na karcie kredytowej. Nawet z negatywnymi wpisami w rejestrach dłużników.