Chcesz sprawdzić, czy nie masz długów, o których nie wiesz? W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak to zrobić — bez wychodzenia z domu, na podstawie numeru PESEL.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak sprawdzić długi po peselu;
- jak sprawdzić swoje dane w KRD — Krajowym Rejestrze Długów i innych rejestrach dłużników;
- jak pobrać Raport BIK o sobie (także za darmo).
Wbrew pozorom często możemy mieć długi, o których zapomnieliśmy lub myśleliśmy, że dawno się przedawniły. Dobrym przykładem może być tu pani Agnieszka z Gdańska. Kobieta od kilku lat nie mieszka we własnym mieszkaniu, lecz wynajmuje je. Wysyłana do niej korespondencja w praktyce nie trafia więc w jej ręce. Kilka dni temu najemca wysłał kobiecie zdjęcie listu, którego nadawcą był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Obok pola z danymi odbiorcy figurowała nazwa sprawy, która sugerowała, że korespondencja dotyczy jazdy bez biletu bądź innego podobnego „incydentu”. Pani Agnieszka natychmiast skontaktowała się telefonicznie z warszawskim ZTM-em. Na podstawie numeru sprawy dowiedziała się, że ma zaległość opiewającą na ponad 1000 zł. Jej źródłem są 2 mandaty za jazdę bez biletu z… 2012 roku. Sprawa została już przekazana komornikowi, a ten lada dzień dokona egzekucji. Dzięki temu, że kobieta szybko uregulowała zadłużenie, uniknęła blokady rachunku bankowego i towarzyszących jej niedogodności.
Jeśli chcesz uniknąć podobnych „niespodzianek”, sprawdź, czy nie masz długów, o których nie wiesz. Aby sprawdzić swoje dane osobowe w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów i innych rejestrach dłużników, będziesz potrzebował wyłącznie numeru PESEL oraz komputera z dostępem do internetu.
Jak sprawdzić długi po PESEL-u?
Mając pod ręką własny numer PESEL, sprawdzisz, czy nie masz długów, które wierzyciel wpisał do rejestru dłużników. Zweryfikujesz także, czy masz opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek oraz, czy… nikt nie wziął na Ciebie kredytu. Jak sprawdzić swój PESEL krok po kroku?
Jak sprawdzić numer PESEL na liście dłużników w Krajowym Rejestrze Długów (KRD)?
Krajowy Rejestr Długów to jedno z działających w Polsce Biur Informacji Gospodarczej. BIG-i gromadzą, przetwarzają i udostępniają informacje o zadłużeniu (niektóre także o zobowiązaniach spłaconych w terminie) osób fizycznych i instytucji. Wierzyciel (np. kontrahent czy instytucja finansowa) może umieścić Twoje dane w BIG-u po spełnieniu określonych prawem wymagań (więcej informacji o tym, kto może wpisywać dłużników do rejestru i pod jakimi warunkami, znajdziesz w artykule Kto i jak może dokonać wpisu do KRD?)
Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz długi wpisane do rejestru:
- Wejdź na stronę https://krd.pl, a następnie naciśnij przycisk Sprawdź swój PESEL. Znajdziesz go w prawej części ekranu.
- Wybierz preferowany pakiet, a następnie naciśnij przycisk Kup pakiet. Jeśli masz darmowe konto i nie chcesz płacić za raport, raz na 6 miesięcy możesz pobrać darmowy dokument.
- Zarejestruj się. Aby to zrobić, wpisz imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, kod pocztowy i kraj zamieszkania. Wpisz nr PESEL (będzie on Twoim loginem), utwórz hasło do konta i zaznacz wymagane zgody. Naciśnij przycisk Dalej.
- Sprawdź, czy wpisane dane się zgadzają i naciśnij przycisk Dalej.
- Jeśli Twoje konto zostało utworzone, zaloguj się. Aby w pełni korzystać z usług KRD BIG, zweryfikuj swoją tożsamość. Dzięki temu potwierdzisz, że jesteś osobą, za którą się podajesz i nikt się pod Ciebie nie podszywa.
- Aby potwierdzić tożsamość, wybierz jedną z 3 dostępnych opcji (dostęp KRD do konta bankowego w systemie bankowości internetowej, przelew weryfikacyjny lub wysłanie zdjęcia dokumentu tożsamości) i postępuj zgodnie z instrukcjami.
- Jeśli weryfikacja tożsamości zakończyła się sukcesem, zaloguj się na swoje konto w systemie KRD.
- Wejdź do zakładki Sprawdzanie. Znajdziesz ją w lewym górnym rogu ekranu.
- Wybierz z opcji Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów.
- Naciśnij przycisk Pobierz Raport na swój temat.
- Raport znajdziesz w zakładce Raporty.
Jeśli spłacisz swoje długi, będące przedmiotem wpisu do rejestru, wierzyciel ma obowiązek złożenia wniosku do BIG-u o wykreślenie Twoich danych. Po spłacie zadłużenia po kłopotliwym wpisie nie będzie więc nawet śladu.
Jak sprawdzić swoje dane w innych rejestrach dłużników?
Wierzyciel może umieścić dane dłużnika nie w jednym, lecz w kilku rejestrach dłużników. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje długi znajdują się także w rejestrze prowadzonym przez BIG InfoMonitor, czy Biuro Informacji Gospodarczej ERIF, wejdź na stronę każdej z instytucji, znajdź zakładkę dotyczącą sprawdzania osoby prywatnej, a następnie postępuj zgodnie z wytycznymi.
Procedury sprawdzania swoich danych są bardzo podobne do tej, stosowanej przez KRD (różnią się jedynie szczegółami). Niezbędnym warunkiem pobrania raportu jest rejestracja w serwisie i weryfikacja swojej tożsamości.
Jak sprawdzić swój PESEL w bazie BIK?
Wbrew obiegowej opinii BIK nie jest rejestrem dłużników. Instytucja gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne dane (a tych, jak deklaruje BIK, jest aż 90 proc.!). Dane zgromadzone w BIK-u pochodzą wyłącznie od współpracujących z nim instytucji finansowych — banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i pozababkowych instytucji finansowych. W przeciwieństwie do BIG-ów rejestr nie gromadzi więc danych dotyczących roszczeń względem kontrahentów, dostawców mediów, operatorów telefonii komórkowej, towarzystw ubezpieczeniowych i innych podmiotów.
Aby dowiedzieć się, czy nie masz długów względem kredytodawców, musisz pobrać Raport BIK o sobie. Dzięki niemu dowiesz się także, czy nie masz długów, o których nie wiesz, czyli czy nikt nie zaciągnął kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe. Jak pobrać raport BIK?
- Załóż konto na portalu BIK i potwierdź swoją tożsamość.
- Jeśli weryfikacja tożsamości zakończyła się sukcesem, zaloguj się na swoje konto, otwórz sekcję Raporty, a następnie – Raport o mnie, wybierz interesujący Cię pakiet usług i podążaj za dalszymi instrukcjami. Raport możesz pobrać w formie pliku PDF lub przeglądać go wygodnie na ekranie komputera. Koszt pojedynczego Raportu BIK to 54 zł.
Raz na pół roku możesz pobrać informacje na swój temat zupełnie za darmo. Jak to zrobić?
Jak dostać darmowy raport BIK?
Raz na 6 miesięcy możesz pobrać darmowy raport w formie kopii danych. Choć nie zawiera on wszystkich informacji zawartych w tradycyjnym raporcie, z powodzeniem wystarczy do sprawdzenia swojego zadłużenia. Jak pobrać raport BIK za darmo?
- Stwórz konto na portalu BIK zgodnie ze wskazaną wcześniej instrukcją.
- Zaloguj się i otwórz zakładkę Kontakt (symbol koperty umieszczony w prawym górnym rogu strony).
- Wyślij wiadomość z wnioskiem o otrzymanie bezpłatnej kopii danych na swój temat. W wiadomości nie używaj słów raport BIK. Kopia danych nie jest bowiem tradycyjnym raportem.
- Poczekaj na odpowiedź. Kopię danych dostaniesz w ciągu 30 dni.
Jak wyjść z długów wpisanych do rejestru dłużników i BIK-u?
Wierzyciel puka do drzwi? Skorzystaj z pomocy ekspertów i pozbądź się długów
Jeśli masz długi wpisane do rejestru dłużników i zupełnie nie wiesz, jak z nich wyjść, skorzystaj z pomocy eksperta. Kto pomaga wyjść z długów? Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z długami, nie wiedzą jak zatrzymać nakręcającą się spiralę kredytową i chcą wyjść na finansową prostą, jest skorzystania z pomocy firmy wyspecjalizowanej w oddłużaniu. Na czym polega oddłużanie? Mówiąc w sporym uproszczeniu, oddłużanie to proces mający na celu pozbycie się długów. Może zostać przeprowadzony różnymi sposobami, w zależności od konkretnej sytuacji dłużnika i jego możliwości finansowych. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych jest spłata zadłużenia środkami z kredytu konsolidacyjnego. Specjaliści CreditHUB wesprą Cię na każdym etapie procedury kredytowej, „prowadząc za rękę” od przeanalizowania Twojej sytuacji finansowej, wypełnienia wniosku o konsolidację, analizę zapisów umowy kredytowej aż po wypłatę środków z kredytu lub pożyczki. Pomogą także dostosować ratę pożyczki konsolidacyjnej do Twoich możliwości finansowych.
Już dziś skontaktuj się z nami, złóż wniosek o konsolidację i sięgnij po pożyczkę na spłatę długów — na przejrzystych zasadach, bez ukrytych kosztów.
Im wcześniej rozpoczniesz walkę z długami, tym szybciej wyjdzie ze spirali zadłużenia i poprawisz swoją sytuację finansową.