Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oddłużania powinno być wzięcie odpowiedzialności za swoje długi i podsumowanie aktualnego zadłużenia. W artykule wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy jest się zadłużonym — w BIK-u i rejestrach dłużników.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak sprawdzić swoje długi w internecie;
- jak sprawdzić dane w BIK;
- jak sprawdzić, czy jesteś na liście dłużników KRD.
Jeśli chcesz zacząć walkę o odzyskanie płynności finansowej, pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, powinno być podsumowanie zadłużenia. Straciłeś rachubę, ile, komu i kiedy powinieneś zwrócić? W kolejnych akapitach w przejrzysty i zrozumiały sposób wyjaśnimy, jak sprawdzić swoje długi po PESELU.
Gdzie warto sprawdzić swoje długi?
Jeśli chcesz podsumować swoje długi względem instytucji finansowych, podatkowych, kontrahentów, dostawców energii elektrycznej, wody czy wspólnot mieszkaniowych, koniecznie zajrzyj do bazy Biura Informacji Kredytowej i do rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej. Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK?
Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej w Biurze Informacji Kredytowej?
Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK? Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat zaciągnąłeś kredyt w banku, pożyczkę w pozabankowej instytucji finansowej, dokonywałeś zakupów ratalnych lub korzystałeś z karty kredytowej, Twoje dane znajdują się w BIK-u. Nawet jeśli spłata zobowiązania odbyła się w terminie. Prawnym obowiązkiem instytucji finansowych jest bowiem przekazywanie BIK-owi wszystkich informacji o zaciągniętych zobowiązaniach oraz aktualizowanie informacji na ich temat.
Co jednak ważne, jeśli jako konsument spłacałeś swoje kredyty terminowo, Twoja historia kredytowa będzie bardzo dobra. Jeśli jednak spóźniałeś się ze spłatą, wszystkie opóźnienia (długi) będą widoczne w BIK-u. Raport BIK dostarczy Ci także informacji, czy nie masz zadłużenia wynikającego z zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na Twoje dane.
Jak pobrać Raport BIK?
Raport BIK to dokument zawierający następujące informacje:
- Twoje dane,
- wskaźnik BIK,
- ocenę punktową BIK (tzw. scoring BIK),
- dane dotyczące historii kredytowej, wraz z informacjami o spłaconych ratach i opóźnieniach w spłacie,
- szczegółowe informacje dotyczące spłacanych aktualnie zobowiązań,
- dane dotyczące Twoich kredytów i pożyczek, które już spłaciłeś,
- szczegółowe informacje z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Aby go pobrać:
- Załóż konto na portalu BIK i potwierdź swoją tożsamość. Taka procedura służy zachowaniu bezpieczeństwa i potwierdzeniu, że jesteś dokładnie tą osobą, za którą się podajesz i nikt się pod Ciebie nie podszywa.
- Jeśli weryfikacja tożsamości zakończyła się sukcesem, zaloguj się na swoje konto, otwórz sekcję Raporty, a następnie – Raport o mnie, wybierz interesujący Cię pakiet usług i podążaj za dalszymi instrukcjami. Raport możesz pobrać w formie pliku PDF lub przeglądać go wygodnie na ekranie komputera. Koszt pojedynczego Raportu BIK to 54 zł.
Jak pobrać darmowy raport BIK krok po kroku?
Jeśli nie chcesz lub nie możesz pobrać płatnego Raportu BIK, możesz wnioskować o tzw. kopię danych. Choć zakres informacji w raporcie i kopii danych nie jest identyczny, ta druga z powodzeniem wystarczy to analizy zdolności kredytowej i oceny wiarygodności kredytowej. Jak dostać dostęp do Raportu BIK za darmo?
Aby dostać darmowy raport:
- Utwórz konto na portalu BIK zgodnie ze wskazaną wcześniej instrukcją.
- Zaloguj się na swoje konto i otwórz zakładkę Kontakt (symbol koperty umieszczony w prawym górnym rogu strony).
- Wyślij wiadomość z wnioskiem o otrzymanie bezpłatnej kopii danych na swój temat. W wiadomości nie używaj słów raport BIK. Kopia danych nie jest bowiem tradycyjnym raportem.
- Poczekaj na odpowiedź. Kopię danych dostaniesz w ciągu 30 dni.
Darmową kopię danych możesz otrzymać raz na 6 miesięcy.
Jak sprawdzić długi po PESELU w KRD?
Jak sprawdzić zadłużenie w rejestrze dłużników Biuro Informacji Gospodarczej KRD?
Krajowy Rejestr Długów (KRD) to jedno z działających w naszym kraju Biur Informacji Gospodarczej. Prowadzając rejestr dłużników, gromadzi i udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu osób fizycznych i firm. Przedmiot długu wpisanego do rejestru dłużników może być nieterminowa spłata rat kredytu lub pożyczki, brak płatności czynszu, energii elektrycznej, alimentów, mandatu czy abonamentu telefonicznego.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy wierzyciel umieścił Twoje dane w rejestrze, możesz zrobić to w kilku prostych krokach. Jak sprawdzić numer PESEL w KRD?
Jak sprawdzić swoje zadłużenie na liście dłużników KRD?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy z powodu nieuregulowanych należności przedsiębiorca lub instytucja wpisali Twoje dane do rejestru KRD:
- Wejdź na stronę https://krd.pl i naciśnij przycisk Sprawdź swój PESEL umieszczony w prawej części ekranu.
- Wybierz preferowany pakiet, a następnie naciśnij przycisk Kup pakiet. Jeśli masz darmowe konto i nie chcesz płacić za raport, raz na pół roku możesz pobrać darmowy dokument;
- Zarejestruj się, wpisując: imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, kod pocztowy i kraj zamieszkania. Wpisz nr PESEL (będzie on Twoim loginem), utwórz hasło do konta i zaznacz wymagane zgody. Naciśnij przycisk Dalej. Sprawdź, czy wpisane dane się zgadzają i naciśnij przycisk Dalej.
- Jeśli Twoje konto zostało utworzone, zaloguj się. Aby w pełni korzystać z usług KRD BIG, zweryfikuj swoją tożsamość. Dzięki temu potwierdzisz, że jesteś osobą, za którą się podajesz i nikt się pod Ciebie nie podszywa.
- Aby potwierdzić tożsamość, wybierz jedną z 3 dostępnych opcji (dostęp KRD do konta bankowego w systemie bankowości internetowej, przelew weryfikacyjny lub wysłanie zdjęcia dokumentu tożsamości) i postępuj zgodnie z instrukcjami.
- Jeśli weryfikacja tożsamości zakończyła się sukcesem, zaloguj się na swoje konto w systemie KRD.
- Wejdź do zakładki Sprawdzanie, która znajduje się w lewym górnym rogu.
- Wybierz z opcji Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów.
- Naciśnij przycisk Pobierz Raport na swój temat.
- Raport znajdziesz w zakładce Raporty.
Ważne: oprócz KRD w Polsce funkcjonują jeszcze inne rejestry dłużników. Jest to m.in. rejestr prowadzony przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor czy Rejestr Dłużników ERIF. Wierzyciel może umieścić Twoje dane w wybranym rejestrze lub w każdym z nich. Dobrym rozwiązaniem jest więc sprawdzenie nie tylko bazy KRD, ale także rejestrów dłużników prowadzonych przez pozostałe BIG-i.
Wierzyciel puka do drzwi? Skorzystaj z pomocy w oddłużaniu
Jeśli Twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, a rejestry dłużników zawierają informacje na Twój temat, wciąż masz szansę na otrzymanie kredytu na spłatę długów. Znalezienie finansowania z kiepskim BIK-iem i bazami nie będzie jednak łatwe, choć na szczęście — możliwe. Ogromnym wsparciem na drodze do spłaty zadłużenia będzie pomoc rzetelnej, kompetentnej firmy oddłużeniowej. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, skorzystaj z pomocy ekspertów. Znajdziemy dla Ciebie szyte na miarę finansowanie, które pomoże Ci odbudować swoje finanse i odzyskać równowagę. Pamiętaj, że skuteczność wyjścia z długów zależy nie tylko od Twojej postawy i determinacji, ale także od wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się oddłużaniem.
Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia. Nawet z negatywnymi wpisami w rejestrach dłużników