Jak usunąć wpis z BIKu? Czy to w ogóle możliwe?

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 503 451 248

    Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę internetową hasło „Jak wyczyścić BIK?” w wynikach wyszukiwania pojawi się sporo firm deklarujących szybkie i łatwe usunięcie negatywnych wpisów. Czy takie obietnice warto traktować poważnie? Czy wyczyszczenie BIK-u rzeczywiście jest możliwe? Podpowiadamy.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • czym jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK);
    • czym są negatywne wpis w BIK;
    • czy da się usunąć dane z BIK;
    • w jakich okolicznościach można wyczyścić swój BIK;
    • jak usunąć się z BIK-u w praktyce?

    Wbrew obiegowej opinii Biuro Informacji Kredytowej nie jest kolejnym rejestrem dłużników, a „bycie w BIK-u” nie musi oznaczać zadłużenia. Czym jest w praktyce BIK i jakie informacje gromadzi?

    Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

    Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi i udostępnia dane na temat historii kredytowej osób fizycznych i przedsiębiorców. Czym jest historia kredytowa?

    Czym jest historia w BIK?

    Mówiąc w sporym uproszczeniu, historia kredytowa to historia spłat aktualnych oraz spłaconych już kredytów, pożyczek, zadłużenia na kartach kredytowych i debetowych. Jeśli spłacasz i spłacałeś swoje zobowiązania terminowo, Twoja historia kredytowa będzie bardzo dobra. Jeśli zdarzały Ci się opóźnienia w spłacie (zwłaszcza te powyżej 60 dni), nie będzie wzorcowa. Co ważne, historia kredytowa to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na decyzję o udzieleniu finansowania. Dzięki niej instytucja finansowa może bowiem zweryfikować Twoją wiarygodność kredytową, dowiedzieć się, czy terminowo spłacałeś zaciągnięte kredyty i pożyczki, a co za tym idzie — ocenić prawdopodobieństwo terminowej spłaty kolejnego kredytu, o który wnioskujesz.

    Czym są negatywne informacje gromadzone przez BIK?

    Zgodnie z prawem bankowym, instytucje finansowe (banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, firmy pożyczkowe) współpracujące z BIK-iem mają obowiązek przekazywania danych do BIK (oraz ich regularnego aktualizowania) o zaciągniętych zobowiązaniach. Informacje o każdej terminowej spłacie kredytu oraz o każdym opóźnieniu, trafiają więc do BIK-u automatycznie.

    Negatywne informacje to potoczna nazwa opóźnień w spłacie zobowiązań. Informacje pozytywne to informacje o terminowo spłaconych ratach.

    Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK?

    Raport BIK — jak sprawdzić swoją historię kredytową?

    Jeśli chcesz sprawdzić, jak widzi Cię instytucja finansowa i jak wygląda Twoja historia kredytowa, możesz pobrać Raport BIK na swój temat. Dokument zawiera nie tylko Twoją historię kredytową, ale także scoring BIK (punkty BIK, punktacja BIK) oraz informacje o długach i terminowo spłaconych zobowiązaniach wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt, raport BIK także okaże się pomocny. Analizując jego treść, będziesz mógł bowiem sprawdzić, czy nie masz zobowiązań finansowych, o których nie wiesz i których nie zaciągałeś osobiście.

    Jak pobrać raport BIK?

    Jak pobrać Raport BIK?

    Pobranie Raportu BIK jest możliwe w 100% online. Aby to zrobić:

    • Załóż konto na portalu BIK. Wejdź na stronę BIK (www.bik.pl) i naciśnij przycisk Załóż konto umieszczony w prawym górnym rogu ekranu. Następnie potwierdź swoją tożsamość zgodnie z wytycznymi na stronie.
    • Pobierz raport. Jeśli weryfikacja tożsamości zakończyła się sukcesem, możesz pobrać Raport BIK o sobie. Aby to zrobić, zaloguj się na swoje konto, otwórz sekcję Raporty, a następnie – Raport o mnie. Wybierz interesujący Cię pakiet usług (możesz wybrać pojedynczy raport lub pakiet raportów i alerty BIK) i podążaj za dalszymi instrukcjami. Raport możesz pobrać w formie pliku PDF lub przeglądać go wygodnie na ekranie komputera.

    Koszt pojedynczego Raportu BIK to 54 zł.

    Jak dostać darmowy Raport BIK?

    Jeśli nie chcesz lub nie możesz pobrać płatnego Raportu BIK, możesz wnioskować o tzw. kopię danych. Choć zakres informacji w raporcie i kopii danych nie jest identyczny, ta druga z powodzeniem wystarczy to analizy zdolności kredytowej. Aby pobrać darmowy raport:

    • Załóż konto na portalu BIK zgodnie z instrukcją z poprzedniego akapitu.
    • Zaloguj się na swoje konto i otwórz zakładkę Kontakt (symbol koperty umieszczony w prawym górnym rogu strony).
    • Wyślij wiadomość z wnioskiem o otrzymanie bezpłatnej kopii danych na swój temat. W wiadomości nie używaj słów raport BIK. Kopia danych nie jest bowiem tradycyjnym raportem.
    • Poczekaj na odpowiedź. Kopię danych dostaniesz w ciągu 30 dni.

    Darmową kopię danych możesz otrzymać raz na 6 miesięcy.

    Czy da się legalnie wyczyścić BIK?

    Czy można poprawić BIK?

    Jeśli po analizie danych z raportu okazało się, że Twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, z pewnością zastanawiasz się, czy niekorzystne dane w BIK można usunąć. Prawo pozwala na wyczyszczenie BIK-u jedynie w konkretnych sytuacjach. Jakich?

    • Jeśli chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych zgromadzonych w BIK o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić jedynie w przypadku kredytów spłacanych w terminie).
    • Minęło 5 lat od momentu całkowitej spłaty zobowiązania, które spłacałeś z opóźnieniem (gdy opóźnienia w spłacie kredytów przekraczały 60 dni) i chcesz być pewien, że BIK nie bierze go pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
    • Zauważyłeś w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe lub nieaktualne informacje i chcesz je aktualizować.

    Jak wyczyścić historie BIK w praktyce?

    Jak usunąć dane z BIK, czyli poprawa BIK w praktyce

    Jeśli spełniasz jeden ze wskazanych wyżej warunków, możesz legalnie usunąć dane z BIK. Jak zrobić to w praktyce? Aby BIK usunął Twoje dane z rejestru, musisz złożyć wniosek o usunięcie danych. Co jednak ważne — wniosku nie składasz bezpośrednio w BIK-u, lecz w instytucji finansowej, która przekazała dane do BIK (np. w banku).

    Wniosek o korektę lub usunięcie danych BIK możesz złożyć w formie elektronicznej, lub pisemnej. Instytucja finansowa ma 30 dni od momentu otrzymania pisma na odpowiedź. 

    Co zrobić, jeśli wykreślenie danych z BIK nie jest możliwe?

    Chcesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na spłatę długów, Twoja historia kredytowa w BIK pozostawia wiele do życzenia, jednak nie możesz usunąć swoich danych z rejestru? Otrzymanie finansowania z kiepskim BIK-iem nie jest łatwe, lecz na szczęście możliwe. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytodawcy, sięgnij po profesjonalne wsparcie. 

    Specjaliści wesprą Cię na każdym etapie procedury kredytowej, „prowadząc za rękę” od przeanalizowania Twojej sytuacji finansowej, wypełnienia wniosku o konsolidację, analizę zapisów umowy kredytowej aż po wypłatę środków z kredytu lub pożyczki. Pomogą także dostosować ratę pożyczki konsolidacyjnej do Twoich możliwości finansowych.

    Już dziś skontaktuj się z nami, złóż wniosek o konsolidację i sięgnij po pożyczkę na spłatę długów — na przejrzystych zasadach, bez ukrytych kosztów. 

    Im wcześniej rozpoczniesz walkę z długami, tym szybciej wyjdzie ze spirali zadłużenia i poprawisz swoją sytuację finansową.