Długi to ogromne obciążenie, zarówno dla portfela, jak i dla psychiki. Jeśli chcesz pozbyć się uciążliwego balastu, sprawdź, jak wyjść z zadłużenia i odzyskać finansową płynność.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak poradzić sobie ze spłatą zadłużenia;
- czy możesz negocjować z komornikiem;
- czy warto ogłosić upadłość konsumencką;
- jak uzyskać pomoc w spłacie zobowiązań finansowych i wyjść z pętli zadłużenia.
Kłopoty finansowe mieszkańców naszego kraju to dziś przykra, lecz powszechna codzienność. Jak wynika z raportu Consumer Signals, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, główną przyczyną zmartwień Polek i Polaków pozostaje sytuacja finansowa. Taką odpowiedź wskazało aż 41 proc. badanych. 32 proc. zadeklarowało brak środków na koniec miesiąca, a 44 proc odpowiedziało, że ich osobista sytuacja finansowa jest gorsza niż rok wcześniej. Ponad połowa respondentów (52 proc.) uważa, że nie jest w stanie ponieść niespodziewanego wydatku [1]. Jeśli Ty także zmagasz się z długami, a Twoja sytuacja finansowa pozostawia wiele do życzenia, sprawdź, co możesz zrobić, aby pozbyć się kłopotliwego zadłużenia i nie wpaść w spiralę długów.
6 sposobów na wyjście z długów
Oto 6 sposobów na wyjście z długów. Od czego zacząć, aby skutecznie wyjść na prostą i uwolnić się od zaciskającej się pętli zadłużenia?
1. Wzięcie odpowiedzialności za zadłużenie — pierwszy krok do wyjścia z zadłużenia
Wielu dłużników funkcjonuje tak, jakby ich długi zupełnie nie istniały. Zakłamując rzeczywistość, sami przed sobą nie chcą przyznać się do istnienia kłopotliwego balastu. Nawet jeśli windykatorzy „pukają do drzwi”, a wizja egzekucji komorniczej jest coraz bliższa. Pierwszym i najważniejszym krokiem do wyjścia z zadłużenia, jest wzięcie odpowiedzialności za swoje długi i przyznanie, że problem realnie istnieje. Tylko wtedy będziesz mógł rozpocząć drogę do powrotu na ścieżkę płynności i finansowej niezależności.
Ważne: jeśli podejrzewasz, że masz długi, o których zwyczajnie nie pamiętasz, sprawdź swój numer PESEL w KRD, BIG InfoMonitor i Rejestrze Dłużników ERIF. Dzięki temu dowiesz się, czy masz zadłużenie wpisane na „czarną listę”. Dowiedz się, jak sprawdzić numer PESEL w KRD w praktyce.
2. Analiza finansowa domowego budżetu
Jeśli jesteś gotowy pozbyć się długów, zacznij od analizy domowego budżetu. Stwórz tabelę (możesz zrobić to w arkuszu kalkulacyjnym w komputerze lub w zeszycie) i podziel ją na kategorie: np. rachunki, raty kredytów i pożyczek, żywność, odzież, chemia i kosmetyki, nieprzewidziane wydatki, samochód, rozrywka etc. Następnie w każdej kategorii zapisuj codzienne wydatki. Pod koniec każdego tygodnia i miesiąca zsumuj kwoty z każdej kategorii oraz wylicz, ile pieniędzy wydałeś w sumie w ciągu całego miesiąca. Dzięki temu dowiesz się, na co wydajesz najwięcej i którędy najczęściej uciekają Twoje pieniądze. Taka analiza będzie także pomocna w zlokalizowaniu obszarów do naprawy oraz wprowadzenia zmian, które poprawią stan Twoich finansów. Da Ci również przejrzysty obraz tego, jaką kwotę realnie, w skali miesiąca, jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę długów.
3. Negocjacje z wierzycielem celem ustalenia nowego planu spłaty
Jeśli wiesz już „na czym stoisz”, skontaktuj się z wierzycielami i zaproponuj nowy plan spłat (może być to rozłożenie długu na raty, umorzenie odsetek, odroczenie terminu spłaty, wydłużenie terminu spłaty etc.). Zanim to zrobisz, na podstawie wniosków z analizy domowego budżetu zdecyduj, jakie są Twoje realne możliwości finansowe i jaką kwotę miesięcznie jesteś w stanie spłacić. Jeśli wierzyciel pójdzie Ci na rękę, bardzo ważne jest, byś trzymał się ustaleń i nowego harmonogramu spłat.
Przygotuj także listę powodów, które sprawiły, że znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej (np. utrata pracy, przewlekła choroba, uniemożliwiająca zarobkowanie etc.). I koniecznie umieść je we wniosku o zmianę warunków spłaty.
Ważne: jeśli komornik zajął Twój majątek, nie negocjuj z nim, lecz z wierzycielem. Komornik jest jedynie urzędnikiem, który wykonuje swoje obowiązki. Nie ma on jednak żadnej decyzyjności w zakresie zmian warunków spłaty czy ewentualnej ugody.
4. Upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, którego celem jest oddłużenie osoby fizycznej i umożliwienie jej powrotu na finansową prostą. Choć wiele osób uważa, że „lekiem na całe zło” i pozbycie się zadłużenia jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jest ona skomplikowanym i obfitującym w szereg konsekwencji procesem. Choć często pozwala wyjść ze spirali zadłużenia, ceną za to jest brak możliwości zarządzania własnym majątkiem wchodzącym w skład masy upadłościowej (ten przechodzi bowiem pod władanie syndyka), konieczność spieniężenia wartościowych ruchomości i nieruchomości czy utrata części wynagrodzenia.
5. Kredyt konsolidacyjny na spłatę długów
Nie jesteś w stanie terminowo spłacać rat kredytów i pożyczek? Sięgnij po konsolidację. Kredyt konsolidacyjny to kredyt gotówkowy przeznaczony na spłatę długów. Jeśli po niego sięgniesz, kredytodawca spłaci Twoje zadłużenie. Zamiast kilku rat kredytów i pożyczek będziesz spłacał jedną, niższą niż ich suma — ratę kredytu konsolidacyjnego.
W zależności od kredytodawcy pieniądze z kredytu konsolidacyjnego możesz przeznaczyć na spłatę długów wynikających z kredytów, pożyczek (także pozabankowych), zadłużenia na kartach kredytowych i debetowych, czasem też innych zobowiązań. W zależności od swojej zdolności do spłaty oraz kwoty długów w ramach kredytu konsolidacyjnego pożyczysz od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zatrzymać nakręcającą się spiralę zadłużenia i jak najszybciej wyjść na finansową prostą.
6. Pożyczka od bliskich na spłatę komornika
Jak wyjść z długów komorniczych? Osoba, która zmaga się z zajęciem komorniczym, ma ograniczone szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego w banku i pozabankowej instytucji finansowej. Nawet jeśli nieźle zarabia, dla większości instytucji finansowych egzekucja jest barierą nie do przekroczenia, a udzielenie finansowania osobie z komornikiem stanowi zbyt duże ryzyko. W takich okolicznościach dobrym sposobem na pozyskanie środków na uregulowanie zadłużenia może być pożyczka od bliskich — partnera, rodziny czy przyjaciół. Jeśli Twoi najbliżsi posiadają oszczędności i są gotowi Cię wesprzeć, koniecznie podpiszcie umowę pożyczki, która ureguluje wszystkie zasady pożyczenia i zwrotu pieniędzy i zapewni należyte bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i pożyczającemu.
Ważne: pamiętaj, że w niektórych przypadkach konieczne będzie odprowadzenie podatku od pożyczki. Zanim otrzymasz pieniądze, koniecznie sprawdź, czy będziesz musiał to zrobić.
Chcesz wyjść z długów, nie mając pieniędzy? Pomożemy
Chcesz odzyskać kontrole nad swoimi finansami? Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Choć całkowite wyjście z długów nie jest łatwe, z całą pewnością jest możliwe. Korzyści, które płyną z oddłużania to m.in. odzyskanie finansowej równowagi, zminimalizowanie stresu towarzyszącemu długom i uciążliwym działaniom windykacyjnym. Proces wychodzenia z długów wymaga jednak czasu, determinacji i motywacji osoby zadłużonej. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej wrócisz na „finansową prostą”.
Ogromnym wsparciem na drodze do spłaty zadłużenia będzie pomoc rzetelnej, kompetentnej firmy oddłużeniowej. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, już dziś skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Skuteczność wyjścia z długów zależy nie tylko od Twojej postawy, ale także od wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się oddłużaniem.
Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia. Nawet z negatywnymi wpisami w rejestrach dłużników.