Nadmierne zadłużenie bywa ogromnym obciążeniem nie tylko dla portfela, ale także dla psychiki. Stresujące rozmowy z wierzycielami, bezsilność i wizja egzekucji komorniczej potrafią skutecznie odebrać radość, motywację i nadzieję na poprawę sytuacji finansowej. Skutecznym sposobem na wyjście z długów i pozbycie się kłopotliwego balastu może być konsolidacja. Czym jest w praktyce?
Czym jest konsolidacja?
Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno. Konsolidacja długów odbywa się poprzez zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego w banku lub pożyczki konsolidacyjnej w pozabankowej instytucji finansowej. Dziś przyjrzymy się bliżej drugiej opcji.
Konsolidacja pozabankowa, czyli?
Konsolidacja pozabankowa odbywa się poprzez zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej, czyli pożyczki na spłatę długów. Jeśli weźmiesz pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca spłaci Twoje zadłużenie wynikające z pożyczek (także chwilówek) i kredytów. Zamiast kilku miesięcznych rat, które spłacałeś dotychczas, będziesz płacił tylko jedną, niższą niż ich suma — ratę pożyczki konsolidacyjnej. Obniżenie kwoty raty jest efektem wydłużenia okresu spłaty, czasem także obniżenia oprocentowania pozabankowej konsolidacji (w stosunku do oprocentowania aktualnych zobowiązań).
Jakie zobowiązania można spłacić pozabankowym kredytem konsolidacyjnym?
To, jakie zobowiązania można skonsolidować, zależy przede wszystkim od konkretnego pożyczkodawcy. Większość pozabankowych instytucji finansowych umożliwia skonsolidowanie długów wynikających z kredytów bankowych (kredytów gotówkowych, hipotecznych, ratalnych, samochodowych) oraz dowolnych pożyczek bankowych i pozabankowych (także chwilówek). Czasem możliwe jest również skonsolidowanie zobowiązań względem innych podmiotów (nie instytucji finansowych).
Kto może skorzystać z pozabankowej konsolidacji?
Z pozabankowe konsolidacji może skorzystać osoba, która zmaga się z długami i:
- jest pełnoletnia;
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- dysponuje numerem PESEL i dokumentem tożsamości;
- wypełniła i złożyła wniosek pożyczkowy;
- posiada wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty zobowiązania.
Ważne: regulowany prawem obowiązek weryfikacji zdolności kredytowej mają zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe. Otrzymanie konsolidacji bez zdolności kredytowej nie jest więc możliwe. Firmy udzielające pozabankowych pożyczek zdecydowanie przychylniej niż banki patrzą na zadłużonych klientów. Z tego powodu pozabankowa konsolidacja będzie najlepszym wyborem dla osób, które dostały negatywną decyzję kredytową w banku, tych z kiepską historią kredytową w BIK-u czy wpisami w rejestrach dłużników. Choć w przypadku instytucji pozabankowych nie ma gwarancji pozytywnej decyzji, szanse na uzyskanie finansowania są zdecydowanie wyższe niż w banku.
Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania pożyczki na spłatę długu?
Aby otrzymać pożyczkę na spłatę pożyczek i kredytów, będziesz musiał przedstawić instytucji finansowej dokument tożsamości, dostarczyć wypełniony wniosek oraz dodatkowe zaświadczenia. Będą to:
- dokument potwierdzający wysokość i źródło Twoich dochodów (np. wystawione przez pracodawcę zaświadczenie, zeznanie podatkowe PIT czy wyciąg z rachunku bankowego);
- dokumenty potwierdzające zadłużenie, jego saldo oraz numer konta do spłaty (w przypadku kilku kredytów, które chcesz objąć konsolidacją, dla każdego z nich będzie potrzebny taki dokument). W większości pozabankowych pożyczek konsolidacyjnych pożyczkodawca nie przelewa środków na Twoje konto, lecz przesyła je bezpośrednio do innych instytucji finansowych celem spłaty Twoich długów. Przed podjęciem decyzji musi więc wiedzieć, ile i z jakiego tytułu realnie masz do spłaty.
Kiedy warto skorzystać z konsolidacji chwilówek i innych zobowiązań?
Konsolidacja kredytów i pożyczek to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uporządkować swoje finanse i uwolnić się od stresujących długów. Sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną będzie dobrym rozwiązaniem zarówno w momencie, gdy Twój budżet jest bardzo napięty, ale wciąż radzisz sobie z terminową spłatą rat, jak również w sytuacji, kiedy nie spłacasz zobowiązań terminowo. Im szybciej sięgniesz po konsolidację, tym mniejsze konsekwencje opóźnień w spłacie odczujesz.
Czy osoba z kiepskim BIK-iem może zaciągnąć pożyczkę konsolidacyjną?
Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe weryfikują dane wnioskujących w bazie Biura Informacji Kredytowej. Osoba z kiepską historią kredytową ma bardzo małe szanse na uzyskanie kredytu dla zadłużonych w banku. W przypadku pozabankowej konsolidacji — zdecydowanie wyższe. Warto jednak pamiętać, że na decyzję pożyczkodawcy wpływa nie tylko historia kredytowa, ale także szereg dodatkowych czynników. To, jaką decyzję wyda instytucja finansowa, zależy więc od indywidualnej sytuacji wnioskującego, wysokości i źródła dochodu, kwoty zadłużenia czy stopnia „przeterminowania” długu.
Czy pożyczka konsolidacyjna się opłaca?
Obniżenie miesięcznej raty pozabankowej konsolidacji chwilówek odbywa się poprzez wydłużenie okresu spłaty. A to oznacza, że wzięciu konsolidacji chwilówek dla zadłużonych mogą (lecz nie muszą — wszystko zależy od warunków spłaty konsolidacji i konsolidowanych zobowiązań) towarzyszyć dodatkowe koszty (dłuższy okres spłaty to wyższe odsetki). Nawet jeśli okaże się, że całkowity koszt konsolidacji swoich zobowiązań będzie nieco wyższy, nie warto z niej rezygnować. Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci realnie poprawić swoją sytuację finansową, zatrzymać windykację i uniknąć długofalowych konsekwencji zadłużenia. Jeśli odzyskasz finansową płynność i „wyjdziesz na prostą”, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś spłacił zobowiązanie wcześniej, ograniczając tym samym dodatkowe koszty.
Konsolidacja pozabankowa online — tylko z pomocą eksperta
Dostępna na rynku oferta konsolidacji jest bardzo szeroka. Uzyskanie kredytów konsolidacyjnych dla osób zadłużonych, z kiepskim BIK-iem i wpisami do baz dłużników nie jest jednak takie łatwe. Jeśli chcesz dostać kredyt konsolidacyjny ze złą historią, uwolnić się od długów i odbudować swoją płynność finansową, skorzystaj z naszego wsparcia. Specjaliści Credit Hub wesprą Cię na każdym etapie procesu kredytowego: począwszy od znalezienia kredytodawców, którzy udzielą kredytu na najlepszych warunkach, poprzez wybór optymalnego okresu spłaty i całkowitej kwoty kredytu, aż po zgromadzenie niezbędnych dokumentów, wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego.
Skontaktuj się z nami, sięgnij po kredyt konsolidacyjny na najlepszych warunkach i uwolnij się od długów