Kredyt dla małej firmy — ile pieniędzy może pożyczyć mikro lub mała firma i na jakich warunkach?

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 732 083 755

    Czy przedsiębiorca prowadzący mikrofirmę może otrzymać kredyt na rozwój działalności? Ile wynosi koszt finansowania? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące kredytów dla małych firm.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • jaka jest prawna definicja mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
    • czy mały i mikro przedsiębiorca może wziąć kredyt na firmowe wydatki;
    • jakie są rodzaje kredytów dla małych firm;
    • ile wynosi kwota kredytu i okres kredytowania dla mikrofirm;
    • czy bank udzieli kredytu dla firmy zadłużonemu przedsiębiorcy. 

    Zgodnie z zapisami Prawa przedsiębiorców mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

    • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
    • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

    Mianem małego przedsiębiorcy możemy określić natomiast przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:

    • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
    • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro i
    • który nie jest mikroprzedsiębiorcą1.

    Czy mikro i mały przedsiębiorca może dostać kredyt na rozwój działalności lub sfinansowanie bieżących kosztów?

    Czy mikro i mały przedsiębiorca mogą dostać kredyt firmowy?

    Jak najbardziej. Większość banków ma w swojej ofercie produkty kredytowe dedykowane małym i mikro firmom.

    Kredyty dla małych i mikro firm  oferta banków

    Oferta dostępnych na rynku kredytów dla mikro i małych firm jest bardzo szeroka. Przedsiębiorcy mogą zaciągać finansowanie na różne cele, z zabezpieczeniem lub bez niego. Oto kilka przykładowych rodzajów kredytów, po które najczęściej sięgają właściciele firm.

    Kredyt obrotowy. Głównym zadaniem kredytu obrotowego jest zapewnienie płynności finansowej Twojej firmy. Pozyskane z niego środki możesz przeznaczyć na zakup towaru, opłacenie faktur czy wypłaty. Taki kredyt może przybierać formę kredytu w rachunku bieżącym lub limitu w rachunku kredytowym. W zależności od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa maksymalne kwoty „obrotówek” wynoszą od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a okres spłaty kredytu — od roku do 3 lat z możliwością przedłużenia.

    Kredyt inwestycyjny. Kredyt inwestycyjny to, jak wskazuje jego nazwa, kredyt na sfinansowanie inwestycji. Pieniędzmi z kredytu inwestycyjnego możesz sfinansować m.in. budowę lub zakup nieruchomości czy kupno pojazdów i maszyn. Warunkiem otrzymania kredytu inwestycyjnego jest nie tylko wypełnienie wniosku o kredyt, dostarczenie bankowi dokumentów rejestrowych i dochodowych firmy, ale także biznesplanu, który określi szczegóły planowanej inwestycji. Zawarte w nim dane będą dla banku cennym źródłem informacji i co za tym idzie — pozwolą lepiej ocenić poziom ryzyka towarzyszący zawarciu umowy kredytowej.

    Kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę zobowiązań względem innych instytucji finansowych (czasem także innych podmiotów). Takie finansowanie jest dedykowane przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy spłacają kilka kredytów i/lub pożyczek, a terminowa spłata coraz bardziej obciąża ich budżet. Kredyt konsolidacyjny pozwoli zamienić kilka miesięcznych rat na jedną, niższą niż suma i uwolnić środki w firmowym budżecie.

    Kredyt na start dla nowych firm. Kredyt na start to kredyt na rozwój działalności dla firm, które dopiero wkraczają na rynek. Takich kredytów nie znajdziesz w każdym banku. Ze względu na spore ryzyko towarzyszące udzieleniu finansowania oferują je jedynie nieliczni kredytodawcy, a do pożyczenia pieniędzy często konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań. Może to być np. posiadania konta (a na nim odpowiednio wysokich i stabilnych wpływów) w kredytującym banku przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt czy założenie działalności w tej samej branży, w której przedsiębiorca pracował na etacie wcześniej.

    Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać kredyt dla firmy?

    Warunki, jakie stawiają przedsiębiorcom banki, zależą przede wszystkim od rodzaju kredytu, jego kwoty, szczegółów i specyfiki konkretnego finansowania czy konkretnej sytuacji kredytobiorcy. Trudno więc wskazać tu jakiekolwiek warunki poza oczywistymi takimi jak bycie osobą pełnoletnią, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, dokument tożsamości oraz zarejestrowaną działalność gospodarczą.

    • Warunkiem otrzymania każdego kredytu dla firm jest konieczność posiadania wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej. Ta w zależności od konkretnej instytucji finansowej może się jednak różnić — nawet o kilkanaście czy kilkanaście tysięcy złotych.
    • Zaciągnięcie niektórych kredytów, np. kredytu hipotecznego będzie wymagać ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty. W tym przypadku będzie to ustanowiona na nieruchomości hipoteka.
    • Zwłaszcza w przypadku kredytów inwestycyjnych warunkiem otrzymania finansowania jest uiszczenie wpłaty własnej wynoszącej średnio od 20 do 30% wartości inwestycji.
    • W przypadku kredytów dla firm bez zaświadczeń kredytobiorca nie będzie musiał dostarczać dokumentów dochodowych i/lub zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu podatków i składek względem ZUS-u i UE. 
    • Jeśli sięgniesz po kredyt dla firm bez BIK i KRD kredytodawca — choć sprawdzi oba rejestry — nie będzie uzależniał decyzji od wyniku weryfikacji. 

    Ile wynosi maksymalna kwota i okres spłaty kredytu dla firm?

    Podobnie jak w przypadku warunków stawianych kredytobiorcom, także tutaj — nie istnieją ogólne zasady określające maksymalne kwoty i okresy spłaty zobowiązań. To, ile pieniędzy pożyczy Ci kredytodawca, zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu, zdolności kredytowej firmy czy ewentualnych zabezpieczeń.

    Okres spłaty zobowiązania może wynosić zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat. Spłata niektórych kredytów odbywa się w miesięcznych ratach. Inne — w formie odnawialnego limitu środków są spłacane poprzez wpływy na firmowe konto.

    Ile kosztuje firmowy kredyt dla małych firm?

    Na całkowity koszt kredytu dla firm składa się z reguły kilka opłat. Najpopularniejsze i najczęściej naliczane to oprocentowanie o zmiennej lub stałej stopie procentowej oraz prowizja za udzielenie finansowania. Poza nimi pożyczkodawca może naliczyć także:

    • prowizję za wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatę pożyczki;
    • koszty ubezpieczenia spłaty;
    • opłatę za sporządzenie aneksu;
    • opłatę za restrukturyzację umowy;
    • opłatę za wydanie promesy kredytowej.

    Czy można dostać kredyt dla firm bez zaświadczeń?

    Tak. Choć nie wszystkie instytucje finansowe udzielą kredytu dla firm bez zaświadczeń, istnieją takie, które pożyczą pieniądze bez konieczności dostarczania dokumentów dochodowych i/lub dokumentów o niezaleganiu z ZUS i US.

    Czy przedsiębiorca może dostać kredyt dla firm bez BIK i KRD?

    Na skutek zmian w kredytach instytucje finansowe najczęściej weryfikują dane wnioskujących o dodatkowe środki finansowe w rejestrach BIK i BIG. Choć banki i firmy pożyczkowe sprawdzają dane przedsiębiorców w bazach, nie wszystkie uzależniają jednak decyzję kredytową bezpośrednio od wyniku weryfikacji. Jak pokazuje praktyka, najniższe szanse na uzyskanie finansowania ze słabą historią kredytową w BIK-u i wpisami na czarnej liście, będziesz miał w banku. Zdecydowanie wyższe na kredyt dla zadłużonych w BIK i BIG — w pozabankowej instytucji finansowej.

    Szukasz szytej na miarę pożyczki dla firm? Skorzystaj z pomocy eksperta 

    Szczegóły i warunki poszczególnych kredytów dla firm mogą różnić się nie tylko w zależności od konkretnego banku, ale także celu finansowania czy sytuacji konkretnej firmy. Kluczem do znalezienia najlepszego kredytu na działalność gospodarczą jest więc przede wszystkim porównanie ofert poszczególnych instytucji finansowych. Proces ten, przeprowadzany na własną rękę może być jednak żmudny, a jego efekty — mizerne. Banki nie umieszczają bowiem wszystkich informacji na swoich stronach internetowych.

    Jeśli szukasz kredytu dla małej firmy, który będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności, pomożemy. Specjaliści Credit Hub wesprą Cię na każdym etapie procesu kredytowego: począwszy od znalezienia pożyczkodawców, którzy zaproponują pożyczkę z najniższym oprocentowaniem i prowizją, poprzez wybór optymalnego okresu spłaty, aż po zgromadzenie niezbędnych dokumentów, dopełnienie formalności, wypełnienie i złożenie wniosku o pożyczkę.

    Skontaktuj się z nami i weź kredyt dla małej firmy na najlepszych warunkach

    1. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-przedsiebiorcow-18701388/art-7