Pomoc dla zadłużonych: Kto pomaga wyjść z długów?

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 732 083 755

    Dla wielu osób długi są powodem do wstydu. Często zdarza się, że nawet najbliżsi dłużnika nie mają o nich pojęcia. Niestety, samodzielna walka z zadłużeniem może być ogromnym wyzwaniem, a jej efekty mogą być mizerne. Gdzie uzyskać wsparcie w spłacie zobowiązań? Sprawdźmy.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • kto pomaga wyjść z długów;
    • jakie są sposoby na wyjście z długów;
    • czy pomoc osobom zadłużonym oferują fundacje;
    • jak spłacić długi i wyjść z zadłużenia.

    Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej ERIF, niemal 1,5 mln Polaków ma zadłużenie na łączną kwotę 31,6 mld zł.Średnia wartość zaległego zobowiązania wynosi 20 022,78 zł, a najwięcej osób z zadłużeniem jest między 35 a 44 rokiem życia. Stanowią oni ok. 27,6% wszystkich osób z problemami finansowymi. Najczęstszym źródłem zadłużenia są nieopłacone raty pożyczek i rachunków za multimedia [1]. 

    Zadłużenie źródłem wstydu 

    W dzisiejszych czasach, kiedy kult perfekcjonizmu, udanego i beztroskiego życia ma się znakomicie, posiadanie długów jest passe. Niewielu Polaków otwarcie przyznaje się do swojego zadłużenia, na wszelkie sposoby próbując poradzić sobie bez pomocy innych. Zwłaszcza jeśli pętla kredytowa rozkręciła się już na dobre, samodzielnie wyjście z długów może być bardzo trudne, żmudne i stresujące. Jeśli chcesz odzyskać finansową płynność i kontrolę nad swoimi finansami, sięgnij po wsparcie w spłacie długów.

    Pomoc dla zadłużonych — gdzie jej szukać?

    Jak wyjść z długów bez pieniędzy? Pomoc w spłacie zadłużenia możesz uzyskać z różnych źródeł. To, gdzie najlepiej jej szukać zależy od Twojej sytuacji życiowej i finansowej, źródła zadłużenia czy „głębokości” długu. Osoba, która mierzy się z egzekucją komorniczą, powinna przyjąć zupełnie inną strategię niż ta, która spłaciła z opóźnieniem kilka rat kredytu bankowego. Jak wyjść z długów, nie mając pieniędzy?

    Jak wyjść z długów, nie mając pieniędzy?

    Gdzie szukać pomocy, aby wyjść na prostą? Jak pozbyć się zadłużenia i wreszcie odetchnąć z ulgą. Oto kilka sposobów na skuteczną pomoc dla dłużników.

    1. Kredyt na spłatę zobowiązań finansowych — konsolidacja

    Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyjście z pętli zadłużenia jest sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny na spłatę długów. Pożyczki dla zadłużonych może udzielić zarówno bank, jak i pozabankowa instytucja finansowa.

    Jeśli weźmiesz kredyt konsolidacyjny, kredytodawca spłaci Twoje zadłużenie, a kilka miesięcznych rat kredytów i pożyczek, zastąpisz niższą niż ich suma — ratą kredytu konsolidacyjnego. Przedmiotem konsolidacji mogą być kredyty (np. gotówkowe, samochodowego, ratalne), pożyczki (w wielu instytucja finansowych także pozabankowe) oraz zadłużenie na kartach kredytowych czy debetowych. W zależności od zdolności kredytowej dłużnika maksymalne kwoty pożyczek konsolidacyjnych wahają się od kilkunastu do kilkaset tysięcy złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez kilka lat. Konsolidację warto rozważyć, jeśli masz coraz większe problemy z regulowaniem zobowiązań w terminie. Takie rozwiązanie okaże się także pomocne dla osób, które mają opóźnienia w spłacie zobowiązań. Pamiętaj, im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej wyjdziesz na finansową prostą, minimalizując najbardziej dotkliwe konsekwencje zadłużenia.

    2. Pożyczka od bliskich dłużnika, np. na spłatę komornika

    Jeśli Twoje wynagrodzenie, ruchomości i/lub nieruchomości są przedmiotem egzekucji komorniczej, masz niemal zerowe szanse na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej w banku i firmie pożyczkowej. Pożyczenie pieniędzy osobie, która ma „na głowie” komornika stanowi bowiem zbyt duże ryzyko dla pożyczkodawcy. W takich okolicznościach warto schować dumę do kieszeni i poprosić o finansowe wsparcie najbliższych. Może być to partner, rodzice, rodzeństwo czy jakakolwiek osoba, której ufasz i która dysponuje środkami finansowymi. Aby uniknąć nadużyć i naginania zasad (to powszechne w przypadku pożyczek od bliskich) koniecznie spiszcie umowę pożyczki. Dokument zapewni pożyczkodawcy poczucie bezpieczeństwa, a dla Ciebie będzie skuteczną motywacją, aby wywiązywać się z terminowych spłat.

    Co ważne, jeśli spłacisz dług będący przyczyną egzekucji, umorzenie postępowania egzekucyjnego będzie jedynie formalnością. Bank odblokuje Twoje konto, a komornik oddali wszystkie wykonywane w ramach egzekucji czynności.

    3. Pożyczka prywatna od inwestora

    Co, jeśli nie możesz liczyć na pomoc najbliższych? Jeśli Twoi bliscy nie mają oszczędności, możesz pożyczyć pieniądze także od prywatnego inwestora. Ktoś, kto jest bogaty, pomoże wyjść z długów, udzielając Ci pożyczki prywatnej. Pamiętaj jednak, że sięganie po takie produkty jest obarczone sporym ryzykiem wynikającym z potencjalnie zawyżonych kosztów. Jeśli zdecydujesz się na wzięcie pożyczki prywatnej, przed podpisaniem umowy koniecznie pokaż jej treść specjaliście (np. prawnikowi z fundacji — listę fundacji znajdziesz w kolejnym akapicie). 

    3. Wsparcie fundacji, która pomaga wyjść z długów

    Czy pomoc w oddłużaniu można uzyskać od fundacji? Tak. Niektóre fundacje oferują wsparcie dla osób zadłużonych. Te, które pomagają wyjść z długów to m.in.:

    • Fundacja Zaradni,
    • Fundacja Pomocy Dłużnikom Antywindyk,
    • Fundacja Lady Liberty.

    Korzystając z pomocy fundacji, możesz liczyć na:

    • nieodpłatną pomoc prawną, w tym także pomoc w stworzeniu oficjalnych pism i wniosków,
    • wsparcie w negocjacjach z wierzycielami, 
    • pomoc w analizie wydatków i stworzeniu planu spłaty długów,
    • reprezentację przed sądem.

    5. Pomoc prawnika (kancelarii prawnej) — upadłość konsumencka

    Upadłość konsumencka to mechanizm prawny, który ma na celu oddłużenie osoby fizycznej będącej w trudnej sytuacji finansowej. Wbrew obiegowej opinii ogłoszenie upadłości nie sprawi jednak, że Twoje długi w magiczny sposób rozpłyną się w powietrzu. O tym, czy i w jakiej części dług zostanie umorzony, każdorazowo decyduje sąd. Nie każda upadłość będzie więc skutkować umorzeniem wszystkich długów. Sam proces wyjścia ze spirali zadłużenia poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być długi, żmudny i często stresujący. Dłużnik ma ograniczony dostęp do swoich pieniędzy. Musi się także liczyć z likwidacją majątku, który wszedł w skład masy spadkowej i pozostaje pod kontrolą syndyka. 

    6. Negocjacje z wierzycielem

    Choć wierzyciel nie pomoże Ci spłacić długów, może ułatwić i usprawnić cały proces wychodzenia z zadłużenia. Pod warunkiem oczywiście, że zgodzi się na negocjacje i przystanie na nowy plan spłaty. Zanim wykonasz telefon lub wyślesz do niego maila, zastanów się, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę. Pamiętaj, aby oceniać swoje możliwości realnie. Zdecydowanie lepiej spłacać terminowo niższe raty niż „rzucić się z motyką na księżyc” i nie podołać większym spłatom. W zależności od swojej sytuacji i charakteru długu możesz wnioskować o wydłużenie terminu spłaty zaciągniętego zobowiązania, umorzenie odsetek czy rozłożenie zadłużenia na raty. 

    Negocjacje z wierzycielem to dobre rozwiązanie, jeśli pomimo zadłużenia wciąż nie przekazał on sprawy do zewnętrznej firmy windykacyjnej. 

    7. Pomoc firmy, która oddłuża (firmy oddłużeniowej)

    Wychodzenie z długów to proces wymagający fachowej pomocy, przemyślanej strategii oraz instrumentów, dostosowanych do konkretnej sytuacji dłużnika. Jeśli masz problemy ze spłatą zadłużenia, pomoc w wyjściu z długów dostaniesz także w firmie specjalizującej się w oddłużaniu. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu eksperci dobiorą najlepsze dla Ciebie skuteczne narzędzia i krok po kroku przeprowadzą przez proces oddłużania. Choć pozbycie się długów nie zawsze będzie łatwe, z profesjonalnym wsparciem przebiegnie zdecydowanie sprawniej, niż gdybyś zdecydował się spłacać zadłużenie na własną rękę. Nie odkładaj tej decyzji na później. Już dziś skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

    1. https://erif.pl/dla-prasy/kto-skad-jak-i-na-ile-wszystko-o-zadluzeniach-polakow/