Efektem niespłacanych długów może być skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, a po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego — egzekucja komornicza. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce umorzenie postępowania egzekucyjnego. Podpowiemy także, czy spłata zadłużenia zawsze skutkuje umorzeniem egzekucji. Sprawdźmy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest umorzenie egzekucji komorniczej;
- kto może złożyć wniosek o umorzenie egzekucji;
- co się dzieje w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego;
Postępowanie egzekucyjne jest ostatnim elementem windykacji stosowanym w momencie, kiedy wszelkie inne sposoby wyegzekwowania spłaty należności zawiodły. Realizując egzekucję, komornik może zająć zgromadzone na kontach dłużnika środki, wynagrodzenie lub majątek dłużnika w postaci ruchomości i nieruchomości. W szczególnych sytuacjach komornik może jednak umorzyć postępowanie egzekucyjne. Sprawdźmy, czym jest w praktyce i na czym polega umorzenie egzekucji komorniczej.
Czym jest umorzenie egzekucji komorniczej?
Umorzenie postępowania egzekucyjnego to nic innego jak zakończenie egzekucji komorniczej. Dokumentem, który określa zasady i tryb postępowania egzekucyjnego jest ustawa z dnia 17 listopada 1964 rokuKodeksu Postępowania Cywilnego [1]. W momencie umorzenia komornik zaprzestaje wykonywanych czynności, zwalniając konto, wynagrodzenie czy inne składniki majątku spod zajęcia.
Kiedy może dojść do umorzenia egzekucji komorniczej?
Do umorzenia egzekucji może dojść z mocy prawa, z urzędu lub na wniosek. Oto kilka przykładowych sytuacji, kiedy komornik umarza postępowanie egzekucyjne:
- Kiedy suma uzyskana na skutek egzekucji będzie niższa niż koszty egzekucyjne.
- Jeśli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności albo orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności, zostało uchylone albo straciło moc.
- Jeśli dłużnik zauważy nieścisłość prawną towarzyszącą wykonywanej egzekucji, ma prawo złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Taką nieścisłością może być np. rozpoczęcie egzekucji bez posiadania tytułu wykonawczego.
Czy kiedy dłużnik spłaci dług, komornik zaprzestanie czynności egzekucyjnych?
Tak. Jeśli spłacisz całe zadłużenie u komornika, dostaniesz postanowienie o umorzeniu postępowania poprzez zapłatę. Taki dokument jest urzędowym potwierdzeniem spłaty zobowiązania i jednocześnie dowodem na uregulowanie długu.
Czy śmierć dłużnika powoduje umorzenie egzekucji?
Wbrew pozorom śmierć dłużnika nie powoduje umorzenia egzekucji komorniczej. W przypadku zgonu komornik zawiesza postępowanie z urzędu, a następnie prowadzi postępowanie celem znalezienia spadkobierców, którzy mogą w spadku po zmarłym przejąć jego długi.
Kto może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?
W zależności od trybu wszczęcia postępowania egzekucyjnego i powodów może dojść do umorzenia postępowania cywilnego na wniosek wierzyciela, komornika sądowego lub dłużnika.
Do umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika może dojść jedynie, gdy:
- postępowanie zostało wszczęte mimo braku tytułu wykonawczego;
- tytuł wykonawczy istnieje, jednak został pozbawiony klauzuli wykonalności;
- postępowanie dotyczy świadczeń wymagalnych w przeszłości;
- zauważy nieścisłości związane z postępowaniem egzekucyjnym.
Dokument powinien zawierać następujące informacje:
- oznaczenie dłużnika i wierzyciela;
- miejsce i datę sporządzenia wniosku;
- sygnaturę sprawy;
- opis okoliczności uzasadniających umorzenie postępowania;
- wymagane załączniki, np. ugoda pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem;
- podpis wnioskodawcy.
Jak przebiega umorzenie egzekucji komorniczej?
Umorzenie egzekucji komorniczej może przebiegać na różne sposoby. Wszystko zależy przede wszystkim od trybu wszczęcia egzekucji oraz przesłanek ku umorzeniu. W przypadku umorzenia będącego wynikiem całkowitej spłaty zadłużenia wierzyciel składa do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Następnie komornik wystawia dłużnikowi postanowienie o umorzeniu postępowania, orzekając jednocześnie o kosztach postępowania. Taki dokument jest urzędowym potwierdzeniem spłaty zobowiązania i jednocześnie dowodem na uregulowanie długu.
Kto ponosi koszty umorzenia egzekucji komorniczej?
Jeśli umorzenie postępowania egzekucyjnego odbędzie się na wniosek wierzyciela na podstawie ugody lub potwierdzenia spłaty długu, opłatę egzekucyjną musi pokryć dłużnik. Jej wartość może wynosić 5% lub 10% w zależności od terminu zawarcia ugody lub spełnienia świadczenia przez dłużnika.
Jakie są skutki umorzenia postępowania egzekucyjnego?
Skutkiem umorzenia postępowania egzekucyjnego jest zaprzestanie czynności egzekucyjnych przez komornika. Co jednak ważne: jeśli dłużnik nie spłacił w całości długu, umorzenie nie oznacza, że zadłużenie przestało istnieć. W takich okolicznościach wierzyciel wciąż będzie mógł ubiegać się o spłatę należności lub rozpocząć postępowanie egzekucyjne ponownie.
Masz długi, których nie możesz spłacić? Sprawdź, co możesz zrobić
Przeterminowane zadłużenie może skutkować procedurą windykacyjną, pogorszeniem historii kredytowej w BIK-u, wpisem na listę dłużników, np. BIG InfoMonitor czy KRD (sprawdź, Kto i jak może dokonać wpisu do KRD), a ostatecznie egzekucją komorniczą. Im szybciej zatrzymasz nakręcającą się pętlę zadłużenia, tym mniejsze konsekwencje poniesiesz i szybciej odzyskasz finansową płynność. Skutecznym sposobem na pozbycie się kłopotliwego balastu może być oddłużanie. Na czym polega oddłużanie? Mówiąc najprościej, oddłużanie to proces mający na celu pozbycie się długów. W zależności od konkretnej sytuacji zadłużonego oraz możliwości, jakimi dysponuje, można zrealizować go na szereg różnych sposobów. Oto najpopularniejsze i najczęściej stosowane sposoby wyjścia z długów. Korzyści, które płyną z oddłużania to m.in. odzyskanie finansowej równowagi i kontroli nad własnym budżetem oraz zminimalizowanie stresu towarzyszącemu długom. Proces wychodzenia z długów wymaga jednak czasu, determinacji i motywacji osoby zadłużonej. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej wrócisz na „finansową prostą”. Ogromnym wsparciem na drodze do spłaty zadłużenia będzie pomoc rzetelnej, kompetentnej firmy oddłużeniowej. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, już dziś sięgnij po profesjonalne wsparcie. Skuteczność wyjścia z długów zależy nie tylko od Twojej postawy, ale także od wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się oddłużaniem.
Weź kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia. Nawet z negatywnymi wpisami w rejestrach dłużników.