Leasing dla zadłużonych: Czy leasing bez BIK i KRD jest możliwy?

    Zamów niezobowiązującą rozmowę z konsultantem

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji


    +48 732 083 755

    Leasing jest nowoczesnym, atrakcyjnym ekonomicznie sposobów finansowania środków trwałych, np. pojazdów. W artykule sprawdzimy, czy osoba z kiepską historią kredytową w BIK-u i wpisami w rejestrach dłużników może podpisać umowę leasingową.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • czym jest leasing dla zadłużonych;
    • czy osoba zadłużona może otrzymać leasing;
    • czy firmy leasingowe sprawdzają Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów;
    • czy osoba zadłużona może dostać leasing na samochód bez wpłaty własnej.

    Popularność leasing z roku na rok rośnie. Jak wynika z danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu w I połowie 2024 roku wartość aktywów sfinansowanych leasingiem wyniosła 54,3 mld zł. Najwięcej umów leasingowych (54,8 proc.) podpisano na pojazdy lekkie. 23,2 proc. dotyczyło maszyn i urządzeń, a 17,8 proc. — pojazdów ciężarowych [1]. Zanim wyjaśnimy, czy osoba zadłużona może sięgnąć po leasing, w kilku słowach wyjaśnimy, czym w praktyce jest taka forma finansowania.

    Czym jest leasing?

    Leasing jest umową pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorca. Zgodnie z jej zapisami leasingodawca udostępnia leasingobiorcy określony środek trwały (np. auto) na wskazany w umowie okres. Obowiązkiem leasingobiorcy jest natomiast terminowe regulowanie rat leasingowych. Co ważne — przez cały okres trwania umowy to leasingodawca pozostaje formalnym właścicielem leasingowanego dobra. Choć taka konstrukcja może rodzić obawy, dla osób zadłużonych jest ogromnym plusem (w kolejnych akapitach wyjaśnimy dlaczego).

    Czym jest leasing dla zadłużonych bez BIK?

    Mówiąc o leasingu dla zadłużonych bez BIK, większość przedsiębiorców ma na myśli leasing operacyjny bez sprawdzania danych w Biurze Informacji Kredytowej,  Biurach Informacji Gospodarczej i Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych (BRKN). Czy firmy leasingowe sprawdzają bazy i czy zadłużona firma z negatywną historią może ubiegać się o leasing?

    Leasing bez BIK i KRD — czy to możliwe?

    Przed zawarciem umowy leasingowej leasingodawca prześwietla wnioskującego, sprawdzając jego zdolność do spłaty. W przeciwieństwie do kredytów bankowych procedury są tu mocno uproszczone, a wielu leasingodawców wymaga jedynie podstawowych dokumentów firmy i dokumentu tożsamości właściciela (czy wspólnika, w przypadku spółek). Czy udzielając leasingu samochodu, firmy leasingowego sprawdzają BIK, BIG i KRD?

    Czy leasingodawcy sprawdzają bazy BIK i BIG?

    Większość firm leasingowych weryfikuje dane klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej i rejestrach dłużników. Co jednak ważne — negatywne wpisy nie muszą oznaczać automatycznie negatywnej decyzji leasingobiorcy. Ze względu na fakt, że przez cały okres trwania umowy właścicielem samochodu osobowego (lub innego przedmiotu) pozostaje firma leasingowa, jej ryzyko jest ograniczone do minimum. Jeśli leasingobiorca będzie zwlekał ze spłatą rat, leasingodawca będzie mógł po prostu przejąć auto. Część firm leasingowych stosuje także dodatkowe zabezpieczenia dla zadłużonych przedsiębiorstw. 

    Oferty leasingu bez BIK umożliwiają sfinansowanie nie tylko samochodów osobowych, ale również:

    • aut dostawczych i ciężarowych;
    • ciągników siodłowych i rolniczych;
    • naczep, autobusów,
    • urządzeń i maszyn budowlanych;
    • wyposażenia gabinetów medycznych i kosmetycznych.

    Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać leasing samochodu bez BIK?

    Konkretna lista dokumentów zależy od leasingodawcy oraz procedury leasingowej. Aby sfinansować pojazd do swojej firmy przy pomocy leasingu, zazwyczaj niezbędne jest dostarczenie: 

    • wypisu z CEiDG lub KRS-u (w zależności od formy prawnej firmy),
    • skanu dowodu osobistego,
    • faktury proforma na wybrany przedmiot leasingu.

    Jeśli przeprowadzenie procedury uproszczonej nie jest możliwe, leasingodawca może poprosić Cię także o przedstawienie dokumentów finansowych za poprzedni rok obrachunkowy, historii przychodów i dochodów KPiR lub bilansu i RZiS.

    Leasing bez BIK i wpłaty własnej — tak czy nie?

    W zależności od konkretnej oferty leasingowej wzięcie leasingu może, lecz nie musi wiązać się z koniecznością uiszczenia czynszu inicjalnego (wpłaty własnej). Czy przedsiębiorca z wpisami w bazach dłużników może dostać leasing bez wpłaty własnej? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Choć uzyskanie finansowania bez BIK i wpłaty własnej może być trudne, nie jest wykluczone. Wiele zależy tu bowiem od kwoty długów, płynności finansowej firmy czy stażu działalności (dla nowych firm leasing 0% często nie jest dostępny).

    Trudny leasing bez BIG i KRD — jak znaleźć najlepszą dla siebie ofertę leasingową?

    Jak uzyskać leasing ze złą historią kredytową na najlepszych warunkach? Skorzystanie z przypadkowej oferty leasingu samochodu bez BIK i KRD może narazić Cię na negatywną decyzję leasingodawcy, podwyższone koszty, utrudniony proces obsługi czy konieczność ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Aby znaleźć tę oferującą najlepsze warunki leasingu bez BIK, warto dokładnie porównać dostępne na rynku opcje, zwracając uwagę przede wszystkim na wymagania stawiane wnioskującym i koszty.

    Masz długi, które uniemożliwiają leasing samochodu? Skorzystaj z pomocy eksperta

    Czasem zdarza się, że sytuacja finansowa firmy jest na tyle trudna, że zawarcie umowy leasingowej nie jest możliwe. Na przeszkodzie mogą stać tu m.in. potężne zaległości z US i ZUS, zajęcie komornicze czy utrzymujący się od dłuższego czasu brak płynności finansowej. Jak wyjść z długów, odzyskać finansową płynność i móc bez przeszkód realizować firmowe plany? Skutecznym sposobem na pozbycie się kłopotliwego balastu może być oddłużanie. Na czym polega oddłużanie? Mówiąc najprościej, oddłużanie to proces mający na celu pozbycie się długów. W zależności od konkretnej sytuacji zadłużonego oraz możliwości, jakimi dysponuje, można zrealizować go na szereg różnych sposobów. Korzyści, które płyną z oddłużania to m.in. odzyskanie finansowej równowagi i kontroli nad własnym budżetem oraz zminimalizowanie stresu towarzyszącemu długom. Kto pomaga wyjść z długów? Ogromnym wsparciem na drodze do spłaty zadłużenia będzie pomoc rzetelnej, kompetentnej firmy oddłużeniowej. Jeśli nie możesz samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, już dziś sięgnij po profesjonalne wsparcie. Skuteczność wyjścia z długów zależy nie tylko od Twojej postawy, ale także od wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się oddłużaniem. 

    CTA: Już dziś zrób pierwszy krok do poprawy swojej sytuacji finansowej. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc

    Im szybciej zatrzymasz nakręcającą się pętlę zadłużenia, tym mniejsze konsekwencje poniesiesz i szybciej odzyskasz finansową płynność.

    1. https://www.leasing.org.pl/2024