Jak działa i kiedy warto wziąć kredyt obrotowy dla firmy?

Pokrycie kosztów bieżącej działalności swojego przedsiębiorstwa często bywa problematyczne, szczególnie w sytuacjach, kiedy stale inwestujesz w rozwój technologiczny. Jeśli firmowy budżet momentami staje się niewystarczający do pokrycia bieżących wydatków, możesz zdecydować się na kredyt obrotowy. To produkt bankowy, w ramach którego otrzymasz pieniądze na poprawę płynności finansowej swojego przedsiębiorstwa. A zatem jak działa kredyt obrotowy i na co zwrócić uwagę przed wyborem konkretnej oferty? Przejdź dalej i dowiedz się więcej!

Czym jest kredyt obrotowy dla firmy?

Kredytem obrotowym nazywamy produkt bankowy stworzony z myślą o obudowaniu płynności finansowej przedsiębiorców. Zaciągając takie zobowiązanie, możesz pokryć wszystkie koszty bieżącej działalności, do których zaliczamy:

 • zakup surowców i materiałów potrzebnych do prowadzenia działalności,
 • zarządzanie zapasami,
 • obsługa płatności dla dostawców,
 • wypłaty wynagrodzenia dla pracowników,
 • czynsz za wynajem pomieszczeń biurowych i hal przemysłowych,
 • rachunki za energię elektryczną i inne bieżące opłaty.

Firmowy kredyt obrotowy to rozwiązanie dedykowane dla przedsiębiorców, którzy chcą poprawić płynność finansową, a także terminowo wywiązywać się ze zobowiązań wobec pracowników i dostawców.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt obrotowy dla firm, zyskujesz realną szansę na utrzymanie elastyczności finansowej, a także zawsze będziesz w stanie szybko spłacić aktualne zobowiązania firmy bez konieczności angażowania długoterminowych zasobów, np. zainwestowanych firmowych oszczędności.

Dla jakich działalności dedykowane są kredyty obrotowe dla firm?

Kredyty obrotowe udzielane przez banki komercyjne w Polsce to produkty finansowe stworzone z myślą praktycznie o wszystkich przedsiębiorcach poszukujących sposobu na zwiększenie płynności finansowej swojej działalności.

Zobacz, jakie firmy najbardziej skorzystają z zaciągniętego kredytu obrotowego:

 • Firmy z sektora MŚP – w tym przypadku kredyty obrotowe umożliwiają pokrycie codziennych kosztów prowadzenia firmy, a także ułatwiają planowanie kosztów operacyjnych, co wpływa na efektywniejszy rozwój przedsiębiorstwa.
 • Firmy działające sezonowo – w dzisiejszych czasach sezonowość biznesu to jeden z wielu czynników, który może skutkować upadłością, właśnie ze względu na wysokie koszty bieżące. Kredytem obrotowym możesz pokryć wydatki związane z zakupem towarów lub surowców, bez których przygotowania do rozpoczęcia sezonu byłyby niemożliwe.
 • Firmy produkcyjne – działalność związana z produkcją zawsze generuje wysokie koszty po stronie przedsiębiorstwa. Po uruchomieniu kredytu obrotowego nie musisz obciążać firmowego budżetu, aby kupić surowce potrzebne do produkcji gotowych wyrobów.
 • Przedsiębiorstwa handlowe – tutaj kredyty obrotowe idealnie nadają się do pokrycia kosztów zarządzania zapasami oraz nabyciem towarów do dalszej odsprzedaży. W branży handlowej koszty prowadzenia działalności są naprawdę wysokie, dlatego najczęściej nie da się skutecznie rozwijać takiego biznesu bez kredytu obrotowego.
 • Rolnicy – ostatnia grupa podmiotów korzystających z kredytów obrotowych to rolnicy, którzy otrzymane pieniądze mogą spożytkować na zakup nasion, nawozów, środków do ochrony roślin, a nawet na serwis maszyn rolniczych.

Jak widzisz, kredyty obrotowe to rozwiązanie godne uwagi praktycznie dla każdej działalności gospodarczej. Niezależnie od branży, w której działasz – zastanów się, czy pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy nie jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.


Przykładowo: kontrahenci płacą Ci na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności, ale Ty musisz opłacić pracowników, rachunki za media oraz wynajem powierzchni magazynowej i biurowej. Jeśli wpływy od odbiorców towarów lub usług będą się opóźniać, wtedy Twoja firma nie będzie mieć pieniędzy na pokrycie bieżących kosztów. W takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem jest podpisanie umowy kredytu obrotowego dla firmy.


Co jest potrzebne do podpisania umowy kredytu obrotowego dla firmy?

Zamierzasz ubiegać się o kredyt obrotowy dla swojego przedsiębiorstwa? W takim razie pamiętaj, że przed Tobą kilka formalności do załatwienia. Zanim rozpoczniesz procedurę ubiegania się o tzw. obrotówkę, upewnij się, że spełniasz podstawowe wymogi banku.

Standardowe kryteria oceny wiarygodności przedsiębiorstwa przez bank to:

 • zyski i zobowiązania przedsiębiorstwa, czyli zdolność kredytowa,
 • poprawność danych identyfikujących firmę, np. numer NIP, REGON,
 • historia kredytowa,
 • posiadanie dodatkowego zabezpieczenia – jeśli masz w firmie aktywa lub poręczenia, które będą zabezpieczeniem dla kredytu obrotowego, prawdopodobnie szybciej otrzymasz pozytywną decyzję o przyznaniu finansowania,
 • czas trwania działalności gospodarczej – banki najczęściej preferują, aby działalność była prowadzona przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego.

Oczywiście standardem jest ukończenie 18 lat przez osobę uprawnioną do wnioskowania o kredyt obrotowy w imieniu firmy, a także aktualny dokument tożsamości, bez którego nie załatwisz niezbędnych formalności i nie podpiszesz umowy.

Oprócz wymogów formalnych do kredytu obrotowego potrzebne są także dokumenty dochodowe przedsiębiorstwa np. dokumenty rejestrowe, potwierdzenie wpisu działalności do CEiDG, wypis z KRS, opcjonalnie umowa spółki, księga przychodów i rozchodów oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US.

Czy warto brać kredyt obrotowy na firmę? Podsumowanie

Jest naprawdę wiele czynników, które powodują, że warto zdecydować się na kredyt firmowy obrotowy. Takie zobowiązanie bankowe pozwoli Ci swobodnie zarządzać wydatkami przedsiębiorstwa, a także unikniesz ryzyka, że w pewnym momencie zabraknie pieniędzy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Pamiętaj jednak, że kredyty obrotowe dla firm są udzielane na konkretne cele, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa.Jeśli chcesz podpisać korzystną umowę kredytu obrotowego dla przedsiębiorstwa, skonsultuj się z naszym ekspertem w Credit Hub. Pomożemy Ci podpisać umowę, która będzie korzystna dla Twojego przedsiębiorstwa.

Może Cię również zainteresować

Zobacz wszystkie
FIN-HUB Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach (24-110), przy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000796588, o kapitale zakładowy 6.000 złotych, NIP 525-279-67-39, REGON 383969862.
Polityka prywatności
Copyright 2023 wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt strony i marketing: