Kredyt czy pożyczka dla firmy – co będzie lepszym wyborem?

Planujesz wesprzeć firmowy budżet dodatkowym zobowiązaniem? Zanim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku i podpisaniu umowy, upewnij się, że konkretna propozycja nie obciąży  nadmiernie finansów Twojego przedsiębiorstwa. Na ten moment rynek finansowy przewiduje dwa rodzaje wsparcia finansowego dla firm: kredyty bankowe i pożyczki od instytucji pozabankowych. Jaka forma wsparcia będzie korzystniejsza dla Twojej firmy? Przejrzyj nasz poradnik, a dowiesz się, co będzie lepsze – kredyt czy pożyczka firmowa.

Kredyt firmowy w banku – co warto wiedzieć?

Kredyty bankowe w rozumieniu prawa są regulowane przez Ustawę Prawo bankowe. To akt prawny, który zawiera wszystkie kluczowe informacje na temat zasad udzielania wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, warunków spłaty oraz ewentualnego naliczania kosztów przez instytucje finansowe.

Finansowanie bankowe to najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców w Polsce. Taki produkt finansowy jest przyznawany na konkretny cel, a zatem jako kredytobiorca musisz zawsze wskazać, jak chcesz wykorzystać otrzymane pieniądze.

Wady i zalety kredytów dla firmy

Umowa kredytu firmowego z bankiem to realna szansa na pozyskanie wysokiej kwoty wsparcia finansowego, ale na nieco bardziej rygorystycznych warunkach w porównaniu do pożyczek pozabankowych udzielanych przez pożyczkodawców niezwiązanych z bankami komercyjnymi.

Wady:

  • wiele formalności do załatwienia na etapie wnioskowania,
  • kredyt udzielony jest na konkretny cel firmowy,
  • wysokie koszty w przypadku zaciągnięcia zobowiązania na dużą kwotę i długi okres spłaty.

Zalety:

  • odsetki od kredytu firmowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,
  • firma zyskuje szansę na rozwój dzięki dużej dostępnej kwocie wsparcia finansowego,
  • duża elastyczność finansowania ze względu na różnorodność produktów bankowych.

Jak działa pożyczka pozabankowa dla przedsiębiorców?

Pozabankowe pożyczki firmowe to forma wsparcia finansowego, wobec której stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego. Tutaj znajdziemy definicję pożyczkobiorcy, pożyczkodawcy oraz warunki ewentualnego zwrotu należności wraz z wymogami odnoszącymi się do formalności potrzebnych do załatwienia na etapie podpisywania umowy pożyczki pozabankowej dla firmy.

Pożyczki firmowe w instytucjach pozabankowych nie wymagają załatwiania dużej liczby formalności, a dodatkowo są o wiele tańsze od kredytów bankowych. To także świetne rozwiązanie dla firm, które działają na rynku od niedawna.

Wady i zalety pożyczek firmowych

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę pozabankową dla firmy, poznaj kluczowe wady i zalety takich ofert. Choć atutów jest zdecydowanie więcej niż minusów, to jednak pomyśl nad tym, czy taka forma wsparcia finansowego rzeczywiście będzie korzystna dla Twojego przedsiębiorstwa.

Wady:

  • stosunkowo niewielkie kwoty finansowania w porównaniu do kredytów bankowych dla firm,
  • krótki okres na spłatę zobowiązania,
  • często wysokie koszty związane ze stawką oprocentowania, RRSO i prowizji pożyczkodawcy.

Zalety:

  • pożyczki są dostępne dla młodych firm, które działają na rynku zaledwie od kilku miesięcy,
  • minimum formalności do załatwienia,
  • ekspresowe decyzje o przyznaniu pożyczki pozabankowej dla firmy,
  • elastyczne warunki finansowania.

Jeśli interesują Cię najkorzystniejsze oferty na kredyty i pożyczki dla firm, koniecznie skontaktuj się z ekspertami w Credit Hub. Otrzymasz kompleksowe wsparcie i propozycję finansowania dopasowaną do potrzeb swojego przedsiębiorstwa.

Kredyt a pożyczka dla firmy – co wybrać dla swojej działalności? Podsumowanie

Zanim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę dla przedsiębiorstwa: ustal potrzeby, możliwości finansowe, czyli zdolność kredytową oraz przejrzyj wszystkie dostępne opcje finansowania. To podstawa, aby dopasować jak najkorzystniejsze oferty i wybrać tę, która wygeneruje jak najmniej kosztów dla Twojej firmy.

Zasada jest prosta: kredyt firmowy wybieraj wtedy, kiedy potrzebujesz wysokich kwot wsparcia finansowego i zamierzasz spożytkować pieniądze na konkretny cel, np. w ramach kredytu inwestycyjnego na rozwój przedsiębiorstwa. Pożyczka pozabankowa na firmę to alternatywna opcja, szczególnie wtedy, kiedy potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki na dowolnie wybrany cel firmowy.

Może Cię również zainteresować

Zobacz wszystkie
FIN-HUB Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach (24-110), przy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000796588, o kapitale zakładowy 6.000 złotych, NIP 525-279-67-39, REGON 383969862.
Polityka prywatności
Copyright 2023 wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt strony i marketing: