Jak spłacić zaległości w ZUS i US?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze jest sporym wyzwaniem. Jako przedsiębiorca musisz dbać nie tylko o wiele formalności, ale także firmowe finanse. Chodzi nie tylko o bieżące koszty działalności gospodarczej, ale także wydatki związane ze spłatą zaciągniętych zobowiązań czy też obowiązkiem odprowadzania składek do urzędu skarbowego albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdarzyło Ci się zapomnieć o zapłaceniu podatku albo składek do ZUS? W takim razie prawdopodobnie masz problem z zadłużeniem, które powinieneś czym prędzej uregulować. Skąd wziąć na to pieniądze i jak pozbyć się długów wobec ZUS i US? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej!

Zaległości w ZUS i US – jak sprawdzić, czy Twoja firma ma długi?

Weryfikacja statusu zadłużenia swojej firmy w tych dwóch instytucjach jest bardzo proste. Zarówno urząd skarbowy, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco informuje o ewentualnych zaległościach w składkach. Pamiętaj jednak o tym, aby dbać o interesy swojej firmy i na bieżąco sprawdzać zadłużenie, które mogło powstać np. wskutek niedopatrzenia albo błędu w obliczanych składkach przez dział księgowości.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może unieważnić Twój dług w postaci zaległych odsetek, o ile te nie są większe niż 6,60 złotych. To dość niska kwota, która mimo wszystko nie nadszarpnęłaby firmowego budżetu.

Najprostsza metoda, aby sprawdzić zadłużenie i spłacić zaległości w ZUS i US to wizyta w placówce urzędu. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument tożsamości i złożysz wniosek na piśmie o wydanie zaświadczenia na druku ZUS-EWN. Ten dokument potwierdza, że Twoja firma nie ma zaległości związanych z płatnością składek na ubezpieczenia społeczne i chorobowe.

Zasada jest prosta: jeśli urząd wyda zaświadczenie praktycznie od ręki, wtedy masz pewność, że Twoja firma nie ma problemów z zaległościami. Kiedy czas oczekiwania się wydłuża, prawdopodobnie będziesz zobowiązany do spłaty zadłużenia w urzędzie skarbowym albo w ZUS.

Alternatywnie możesz sprawdzić zadłużenie firmy przez internet – tutaj potrzebne jest konto PUE. Procedura jest podobna, jak podczas wizyty w urzędzie. Składasz wniosek ZUS-EWN i czekasz na wydanie zaświadczenia.

Konsekwencje posiadania zaległości w ZUS i US

Jeśli Twoja firma widnieje jako dłużnik w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo w urzędzie skarbowym, musisz liczyć się z koniecznością uregulowania zadłużenia wraz z odsetkami za zwłokę. Jako przedsiębiorca spóźniający się ze składkami musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kary w przypadku długu w ZUS-ie to:

  • naliczenie wysokich odsetek karnych,
  • zajęcia komornicze z majątku dłużnika,
  • brak możliwości pozyskania dofinansowania z unijnego lub bankowego,
  • narzucenie dodatkowych opłat przez ZUS w wysokości 100% nieopłaconych składek,
  • zajęcie rachunku bankowego.

W skrajnych przypadkach brak zapłaconych składek w ZUS może skutkować karą grzywny w kwocie do 5000 złotych. Pamiętaj o tym, że z tytułu nieopłaconych składek urząd ma pełne prawo uruchomić postępowanie egzekucyjne z udziałem sądu i komornika.

Zgodnie z aktualnymi przepisami kary za uporczywe niepłacenie podatków w terminie wobec urzędu skarbowego wynoszą nawet do 60 200 złotych, czyli nawet do dwudziestokrotnej wartości minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Jak spłacić zadłużenie w ZUS i US?

Jest mnóstwo sposobów, aby dokonać spłaty długu wobec urzędu skarbowego lub ZUS w związku z zaległymi składkami. Jakie metody pozbycia się długu są proponowane przez instytucje państwowe? Dwie opcje, które masz do wyboru to:

  1. Umorzenie długów – możesz złożyć do urzędu wniosek o umorzenie długu z uwagi na ciężką sytuację finansową swojego przedsiębiorstwa. Z takiego rozwiązania skorzystasz wyłącznie w naprawdę trudnych sytuacjach, a każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana zarówno przez US, jak i ZUS.
  2. Raty w ZUS – jeśli masz zaległe zobowiązania wobec ZUS, możesz skorzystać z programu ratalnego dla przedsiębiorców. Złóż wniosek bezpośrednio do urzędu i podpisz ugodę, aby spłacić zadłużenie wraz z odsetkami w miesięcznych ratach.

To dwie opcje, które możesz wykorzystać, jeśli masz należności wobec instytucji państwowych i chcesz je jak najszybciej uregulować. Jest też inna metoda. Jaka? To kredyt na spłatę zaległości w ZUS i US.

Kredyt lub pożyczka na spłatę długów w ZUS i US

Jeśli masz liczne zobowiązania w ZUS-ie i urzędzie skarbowym, koniecznie weź pod uwagę możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na spłatę zaległych składek. Dzięki temu szybko uregulujesz zadłużenie i unikniesz ryzyka dalszego naliczania wysokich odsetek karnych za opóźnienia.

Można powiedzieć, że to alternatywna opcja dla rozłożenia długu na raty, gdzie udział w spłacie zadłużenie ma bank albo firma pożyczkowa.

Pożyczka na spłatę ZUS – czy to dobry sposób na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa?

Jeśli Twoja firma jest w coraz trudniejszej sytuacji finansowej, a zaległości wobec ZUS i US tylko się powiększają - nigdy nie czekaj zbyt długo i postaw na kredyt lub pożyczkę. W ten sposób możliwie jak najszybciej spłacisz wszystkie należności wobec ZUS i US. 

To realna szansa na odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Unikniesz też ryzyka, że Twoja firma zostanie wpisana do rejestru dłużników, co znacznie ogranicza możliwości rozwoju w przyszłości, szczególnie jeśli w grę wchodzą zobowiązania w bankach.

Może Cię również zainteresować

Zobacz wszystkie
FIN-HUB Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach (24-110), przy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000796588, o kapitale zakładowy 6.000 złotych, NIP 525-279-67-39, REGON 383969862.
Polityka prywatności
Copyright 2023 wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt strony i marketing: